Çin'de insanın bindikçe daha çok binmek istediği asansör sosyal medya da nefes kesti.Bu devasa yapıt Zhangjiajie Yağmur Ormanlarının Wulingyuan bölgesinde bulunuyor.

Çin hükumeti ilk başta güvenlik kaygıları nedeniyle projenin açılmasını durdurdu.

Daha sonra alınan güvenlik önlemlerinden sonra proje tamamlandı ve Çin'in en turistik bölgelerinden biri haline geldi.
Asansörün 3 tane de Guinness Dünya Rekoru bulunmakta...

Dünyanın en hızlı yolcu asansörü, dünyanın en uzun çift katlı gezi asansörü ve dünyanın en yüksek dış asansörü tek seferde 50 kişiyi taşıyabilen üç ayrı asansör bulunmaktadır.

Nefesinizi tutun ve Çin'in en uzun asansöründe kısa bir yolculuğa hazırlanın!

Dünyanın Çeşitli Yerlerindeki İlginç Asansörler

Manzaraları ve yüksek teknoloji ürünü olmaları onları bir asansörden daha çok bir gezi aracı yapıyor. İşte dünyanın en ilginç asansörleri...

1-Gökyüzü Kulesi, Auckland, Yeni Zelanda

Gökyüzü Kulesi 305 metre yüksekliğinde ve Auckland manzarasına çok hakim bir noktada. Kulenin tepesinden manzarayı izleyebilirsiniz hatta yeteri kadar çılgınsanız burada bungee jumping yapabilirsiniz.

2-Falkirk Çarkı, İskoçya

İskoçya'daki Falkirk tekne çarkı dünyada bir ilk ve Forth ve Clyde kanallarını Union kanalıyla birleştiriyor.35 metre çapı, iki balta biçimli kolu ve su doldurulmuş kesonlarıyla 80.000 galon kapasitesine sahiptir.

3-AquaDom Asansörü, Berlin

Bu özel akvaryum 1.500'den fazla balığa ev sahipliği yapıyor. Akvaryum, tankın merkezine doğru çalışan bir cam asansöre sahip.Bu özel akvaryum, her gün dalgıçlar tarafından üç ya da dört kez temizlenecek kadar büyük. AquaDom Akvaryumu, şüphesiz dünyanın en havalı akvaryumlarından biri.

4-IM Pei Çatı Asansörü, Paris

5-Bailong Manzara Asansörü, Hunan Bölgesi, Çin

6-Eyfel Kulesi Asansörü, Paris

7-Burj Khalifa Asansörü

8-Taipei 101 Asansörü, Taipei, Tayvan