Gelişen teknoloji ile hayatımıza giren akıllı telefonlarımızın henüz bilmediğimiz bir çok özelliğini duyunca şaşırmaya hala devam etmekteyiz. Akıllı telefonllarınızdaki kısa yolları öğrenince hemen denemek isteyeceksiniz

Steve Jobs Kimdir?

Steve Jobs; 24 Şubat 1955 yılında Amerika’nın Wisconsin eyaletinde dünyaya geldi. Kaliforniyalı Paul Jobs ve Clara Jobs-Hakobian çifti tarafından evlat edinildi. Öz kız kardeşi ise, ünlü roman yazarı Mona Simpson’dır. Gerçek adı Steven Paul Jobs’dır.

1974 yılında Kaliforniyada “Homebrew Computer Club” isimli bilgisayar kulübü toplantılarına, Steve Wozniak ile katılmaya başladı. Wozniak ile dünyaca ünlü Atari Inc.de iş bularak oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. Çok kısa süre zarfında Jobs ve Wozniak iş hayatına atıldılar. Pahalı uzun mesafe görüşmelerini bedava yapabilme imkanı sağlıyan “Blue Box” adlı ürünü üretmeye başladılar. 1976 yılında Jobs ailesi, garajında Apple Computer Co. adlı günümüzün en iyi teknoloji şirketlerinden birinin temellerini attılar. İlk ürünleri “Apple I'”i 666 dolara piyasaya sürdüler. 1977 yılında ise, “Apple II” piyasaya çıktı. Apple II ev piyasasında büyük başarı elde etti ve yerini sağlamlaştırdı. 1980 yılında ise Apple Computer halka arz edildi. Yine 1980 yılında “Apple III” piyasaya sunuldu fakat Apple II’nin yerini alamadı. Apple çok büyük bir hızla büyümeye devam ederken, yönetimde deneyimli, şirketin genişlemesini sağlayabilecek profesyonel bir yönetici arayışına girdi. Bu açıklarını Steve Jobsun ünlü şirket Pepsinin CEOsu olan John Scullyi ayartması ile kapattılar. Aynı sene “Apple Lisa” piyasaya sunuldu. Teknolojik olarak gelişmiş olmasına rağmen, ticari olarak beklenen başarıyı sağlıyamadı. 1984 yılında “Macintosh” piyasaya sunuldu. Apple Lisa’nın aksine, Macintosh ticari başarıyı sağlayan ilk GUI bilgisayar oldu. Macintoshun başarısı Appleın Apple IInin yerine Maci sürmesi ile devam etmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

Appledan 1985 yılında bir kavga sonucu ayrılmıştır. Steve Jobs Apple’dan ayrıldıktan sonra başka bir teknoloji şirketi kurdu, NeXT Computer. NeXT Computer, Apple Lisa gibi teknolojik olarak çok gelişmiş; fakat sadece bilimsel çalışma alanlarında başarılı ve tanınmış olmuştur. Steve Jobs 18 Mart 1991de Laurene Powell ile evlenerek dünya evine girdi. Üç çocuğu oldu. Steve Jobs vejetaryendi. Fakat balık yerdi.