Arabası talihsiz bir kaza ile sulara gömülünce vatandaş gülme krizine girdi.

Suya Düşen Araç Nasıl Kurtarılır?

Özellikle İstanbul’da boğaz kıyıları, otomobillerin denize uçması açısından ciddi tehdit oluşturan bölgedir. Ancak bunun dışında spesifik örnekler vermek de olasıdır. Bu konudaki en belirgin olay, İzmir’de yolda belediye tarafından kazılan ve yağmur suyu ile dolan iki metrelik bir çukura düşen otomobilin 4 kişiye mezar olmasıdır.

Su kurtarmasının bu bölümünü iki ana grup halinde değerlendireceğiz.

İlkinde, bu olayın sizin başınıza gelmesi halinde ne yapacağınızı anlatacağız. İkincisinde ise suya düşen bir otomobildekileri kurtarma yöntemlerini aktaracağız.

Öncelikle bilmeniz gereken nokta, otomobil suya düştükten sonra kapılarının su basıncı nedeniyle açılmayacak olmasıdır. Su aracın içine tamamen dolana ve iç-dış basınç eşitlenene dek kapılar açılmayacaktır. Boşuna kapıyı açmaya çalışarak enerjinizi tüketmeyin.

DÜŞÜYORUM, EYVAH!

Çok usta sürücü olmanız, otomobilinizin çok pahalı ve güvenli olması sizi koşullar oluştuğunda suya düşmekten alıkoyamaz.

Sıkıştıran bir sürücü, son anda önünüze düşen alkollü biri, yola fırlayan bir hayvan kolayca kontrolünüzü kaybetmenize sebep olabilir.

Otomobil kontrolünüzden çıktığı ve suya yöneldiği anda yapacağınız ilk hareket hemen o an camları açmak ve emniyet kemerinden kurtulmaktır. Bu hareketi zaman içinde çalışarak refleks haline getirmenizde yarar vardır.

Eğer cam kontrolü elektrikliyse işiniz daha kolaydır. Zira otomobil suya düştüğü an elektrik donanımı hemen devre dışı kalmaz, bir süre daha iş görür. Bu da camın tamamen açılması için yeterlidir. Ama manuel (elle kumanda) donanıma sahipseniz, 2-3 saniyenizi cam kolunu çevirerek değerlendirebilirsiniz. Camlarınız açık olduğu halde suya düşerseniz, kurtulma şansınız yüzde 100’dür. Açık olan camdan kolayca dışarı çıkabilirsiniz.

Buna da ilginç bir örnek vermek mümkündür. İstanbul’da hemen her yıl birkaç sarhoş sürücü, kullandığı otomobillerle boğazın soğuk sularına uçar. Üstelik genellikle bu araçlarda sürücü dışında bir-iki kişi de vardır. Otomobil batar ama hepsi de sağ kurtulurlar.

Nedeni basittir. Ellerinde bira şişeleri, kollar kapı pervazına dayalı, radyo sonuna kadar açık gitmekte ve keyif çatmaktadırlar.

Otomobil kontrolden çıkıp denize düştüğü an, camlar açık olduğu için bu sarhoş kişiler kendilerini suda bulurlar. Kısaca kurtulmak için çaba bile harcamamışlardır. Camların açık olması böylesine önemlidir.

Camınız açıksa, hemen aracı terk edin!

Soğukkanlı olmak ve paniğe kapılmamak her yerde ve her zaman olduğu gibi burada da çok önemlidir. Zira panik kendini bırakmayı, kendini bırakmak ise çaresizliği yaratır. Sonu genellikle ölümdür.

Ne yapacağınızı bilirseniz paniğe kapılmaz ve ölmezsiniz.

Camları açamadınız.Ne olacak?

Yine paniğe kapılmamak ön koşuldur.

• “Life Hammer” yardımıyla...

İngiltere ve bazı ABD eyaletlerinde araçlarda bulundurulması zorunlu olan “Life Hammer” adı verilen küçük çekiçler bu iş için idealdir.

Belediye veya şehirlerarası çalışan yolcu otobüslerinde görmüş olabilirsiniz.

“Havalı” olarak adlandırılan securit camları kırabilmek için kullanılan çekiçlerdir. Araçtaki herhangi birinin kolaylıkla ulaşabileceği yere monte edilebilecek bu çekiçle camı kırabilir ve otomobilden çıkabilirsiniz.

Securit camlar, eski teknoloji ile üretilen mikalı camlardan farklıdır ve artık mikalı cama çok seyrek rastlanmaktadır.

Mikalı cam, adından da anlaşılabileceği gibi iki cam tabakasının arasına mika plaka yapıştırarak elde edilen bir üründür. Çarpışma anında camın kırılmasına, dolayısıyla yırtılma sonucu oluşan yaralanmaları önlemek amacıyla üretilmişlerdir.

Oysa günümüzde üretilen camlar darbe anında kelimenin tam anlamı ile tuz-buz olmakta ve olduğu yere dökülmesiyle yaralanmaları en hafife indirgemektedir. İşte bu camlar “Life Hammer” ile kolayca kırılabilir.

Tabi ilk hareket olarak yine emniyet kemerinden kurtulmuş olmanız gerekmektedir.

• ... Ya da bir tornavida...

“Life Hammer”ınız yok.

El altında bulunduracağınız büyük bir tornavida da aynı işi görür. Ancak bu tornavidayı kullanabilmek için aracın suya tamamen gömülmesini beklemelisiniz.

Su, cama eşit oranda bir basınç uygulayacaktır. Siz tornavidanın ucunu ön cama dayayıp, diğer elinizle sapına kuvvetle vurduğunuzda cam paramparça olup dağılacaktır.

(Ön cam tercihtir. Zira geniş yüzeyi yan cama oranla kırılmasını kolaylaştırır. Ayrıca ön cam suya daha önce gömüleceği için arka cama oranla size zaman kazandırır.)

• ... Cama abanarak...

Camı kırmak için herhangi bir araçtan yoksunsunuz.

O zaman yapacağınız hareket, emniyet kemerinden kurtulduktan sonra aracın ön camının suya gömülmesini beklemek ve ardından koltuğunuza iyice yaslanıp, ayaklarınızla cama abanıp vurmaktır.

Suyun basıncından eşit olarak etkilenen ön cam, bu kez kırılmayacak ama esneme sonucu yuvasından çıkacaktır.

Derhal aracı terk edin!

• Otomobilde çocuk var...

Sizin dışınızda otomobilde yaşlı, sakat veya bir çocuğun olması elbette ki kurtulabilme ve zamanınızı kullanabilmeniz açısından olumsuz bir durumdur. Ancak soğukkanlılığınızı koruyabilirseniz, üstesinden gelebilirsiniz.

Aracınız suya düştüğü an emniyet kemerinizi açmalısınız. Bunun üst sınırı su seviyesinin göğsünüze ulaştığı andır. Bu süre içinde çocuğun veya diğer yardıma muhtaç kişinin emniyet kemerini açmış olmalısınız. Ardından ayakkabılarınızdan kurtulun çünkü hareketlerinizi sınırlar.

Şunu unutmayın. Önce kendinizi kurtarmalı, diğer kişilere (çocuk, yaşlı, sakat) daha sonra yardıma yönelmelisiniz.

( Uçak yolculuklarında hosteslerin verdiği acil durum bilgilerini hatırlayın. Oksijen maskesini önce sizin takmanızı, ardından çocuğunuzun yüzüne geçirmenizi isterler)

• Havanın biriktiği son alan...

Diyelim ki aracın içinden çıkmayı bir türlü başaramadınız...

Bir yandan da içeri su giriyor. Ne camı kırabiliyorsunuz, ne yerinden çıkartabiliyorsunuz...

İşte soğukkanlılığınızı sınamak için bir fırsat daha. Paniğe kapılmayın. Her zaman bir çıkış yolu vardır. Sakın unutmayın...

Araç, suya düştükten sonra hemen batmaz. 10-15 saniye kadar suyun üzerinde kalır.

Ardından, motor ağırlığı yüzünden yavaş yavaş (batma kesinlikle bir anda olmaz) baş aşağı batmaya ve kabin suyla dolmaya başlar.

İçerde hapis kalan ve ağır bir tempoyla yerini suya terkeden havanın biriktiği son alan arka camın önüdür.

Eğer araçtan çıkmayı başaramıyorsanız, bu alana konumlanın, aracın tamamen batmasını bekleyin, derin bir nefes alarak kapıyı açın (ne kadar kolay açıldığına şaşıracaksınız) ve yüzeye çıkın.

Bu yöntemi, araçta kurtarılmayı bekleyen biri olduğu takdirde de kullanabilirsiniz.

Herhangi bir kimse ortalama 45 saniye ile 1 dakika arasında nefes tutabilir. Bu süre alıştırmalar yaparak arttırılabilir. Kendi kendinize evde, işyerinde zaman tutarak nefes ve ciğer çalıştırmaları yapabilir ve nefes tutma sürenizi arttırabilirsiniz. Günümüzde bazı profesyoneller 5-7 dakika kadar nefeslerini tutabilmektedirler.