Rutin bir şekilde son dakika bilgisi verdiğini zanneden bir haber spikerinin aslında şakalandığını anlaması biraz uzun sürdü ve izleyenlere keyif veren anlar ortaya çıktı. Ekibi tarafından şakalanan spiker, apartopar çağrıldığı stüdyoya gelip son dakika haberi sunacağını düşünmüştü fakat o noktada yanılıyordu. 

Spiker Olabilmek İçin Gereken Kurallar

Televizyondan ya da radyodan yapılan yayınlarla pek çok insanın evine konuk olma düşüncesi, medya sektöründe çalışmak isteyenlerin ortak nedeni. Bu düşünceyle beraber medyanın hayatımızda daha aktif bir rol alması, teknolojinin ilerlemesi ve canlı yayınların artması; bu sektörde spiker ve sunucu olarak çalışanlara olan ihtiyacı da her geçen gün arttırmakta. Peki kimdir spiker ve sunucular? Ne iş yaparlar gelin bir göz atalım.

Spiker veya sunucu: radyoda, televizyonda, özel etkinliklerde, törenlerde, eğlence programlarında, açılış sempozyumlarında ve benzeri organizasyonlarda; yerine göre sunan, anons eden, yorumlayan ya da takdim eden kişilere denir. Özetle, spikerler sadece haber bültenlerini, tanıtım ve yorum metinlerini okumazlar. Onlar, radyo ve televizyonların düzenledikleri yarışma, magazin ve benzeri eğlence programlarını da sunucu olarak yönetirler.

Eğer siz de bu sektörde çalışmak istiyorsanız nasıl spiker olunacağını, spiker olmak için hangi özelliklere sahip olmanız gerektiğini genel hatlarıyla bilmenizde yarar var.

Eğitim ilk önceliğiniz olmalı. Üniversitelerin Radyo, televizyon program yapımcılığı bölümü olsa da Spiker-Sunuculuk üzerine spesifik bir bölüm yoktur. Bu mesleği televizyon ya da radyoda yapanlar genelde gazetecilik başta olmak üzere iletişim bölümleri, siyaset bilimi, medya analizi, spor akademisi gibi alanlarda eğitim almış ve çeşitli kurslara katılmış kişilerdir.
Eğitiminize ek olarak mesleki konularda gideceğiniz kursların kurum referanslarını ve eğitimi verecek olan eğitmenlerin mesleki deneyimini göz önünde bulundurmalısınız. Uygulamalı bir meslek olması nedeni ile eğitimcilerin kim olduğu son derece önem arz eder.
Spiker genel anlamı ile konuşmacı demek. Konuştuğu dili en iyi şekilde konuşan; kendini ve sunduğu haberi en iyi şekilde ifade edebilen kişilerin ünvanıdır. Diksiyon ve beden dili spikerlerin ifadelerinde dikkatin yöneldiği özelliklerdir. Bu nedenle hangi bölümden mezun olursanız olun düzgün konuşabilmeniz gerekir. Sizi izleyenlerin veya dinleyenlerin söylediğiniz her kelimeyi kolaylıkla anlıyor olması başarılı bir spiker olmanızın kesin koşuludur.
Eğitim ve diksiyonunuzun yanında hangi alanda çalışmak istediğinize karar vermelisiniz. Radyo mu? Televizyon mu? Program sunumu mu? Ödül töreni, eğlence programı ya da televizyonlarda yer alan magazin program sunuculuğu mu? Haber bülteni, spor haberleri, ekonomi haberleri spikeri mi? Çalışacağınız alanı seçmek kariyerinizde daha sağlam ve başarılı bir şekilde yol almanızı sağlayacaktır.
Mesleğinde kalıcı ve başarılı bir spiker/sunucu olarak çalışabilmeniz için, bu işe stajyer, asistan veya muhabir olarak başlayacağınızı bilmelisiniz. Kamera önü projelerde yer almanız biraz zaman alabilir, uzun soluklu bir serüvene çıktığınızın bilinciyle bu yolda ilerlemelisiniz. Başlangıç olarak düzensiz çalışma saatlerini kabul etmeli; hafta sonu ve bayramlarda ve resmi tatillerde çalışabileceğinizi unutmamalısınız.