İnsanı önce düşünmeye sevk eden ardından şaşkına çeviren bir bulmaca ilekarşı karşıyayız. Sorulan soruları dikkatli dinlemeniz durumunda rahatlıkla doğru cevabı bulabilirsiniz.

Bulmacanın Tarihçesi

İnsanların zeka, dikkat, hafıza gibi zihinsel yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olan belki de en yararlı oyundur bulmaca...

Tarih boyunca da insanlar bulmacaya hep ilgi duymuştur.
Çoğumuzun hemen hemen her gün bilgisine bilgi katarak çözdüğü bulmacaların ortaya çıkışı ise, Amerikalı gazeteci Arthur Wynne tarafından olmuştur.
İlk bulmaca, 21 Aralık 1913'te New York World gazetesinde yayımlandı. Wynne, gazetenin oyun köşesinin sorumlusuydu ve yayımlamak üzere durmaksızın yeni bir şeyler arıyordu. Bu arayışı sürerken aklına büyükbabasının ona öğrettiği bir oyun geldi.
Sihirli Kare adlı bu oyunun geçmişi 1800'lü yıllara uzanıyordu. Bu oyundan esinlenerek aralarına siyah kareler serpiştirilmiş boş karelerden oluşan bir ızgara oluşturdu ve boş karelere yazılması gereken 32 tanım koydu.

Bu oyun ilgi görünce, onun bu fikrini hızla kopya eden diğer gazeteler de kendi bulmacalarını yayımlamaya başladılar. İnsanların yoğun ilgisi ile de yaygınlaşan bulmacalar bir kültür halini aldı. Zaman içinde, sayıların ve harflerin kullanıldığı ayrı ayrı bulmaca kategorileri türedi. Hatta daha küçük yaştaki bulmacaseverler için "çocuk bulmacaları" bile hazırlandı.
Bugün, bulmaca çözmenin faydaları tüm dünya tarafından bilinmekte ve neredeyse tüm gazeteler her gün yeni bir bulmaca yayımlamaktadır...

Bulmaca Çeşitlerinden Bazıları

Çengel Bulmaca; Genel olarak hafta sonu gazete eklerinde bulunur. Kutu kutu boşluklar bulunur. Bilgi yoklama üzerine olur. İstenilen boyutlarda ve sıklıkta hazırlanabilir. Bazı karelere bulunması istenilen kelime ile alakalı kısa bilgiler yazılır ve bu bilgiler ışığında, doğrultuda kutucuklar doldurulur. En yaygın olarak bilinen ve çözülen bulmaca çeşitleri arasında yer alır.

Kare Bulmaca; Kare şeklinde içinde boş ve içi karalanmış kutucuklar yer alan bulmaca çeşitlerindendir. Genelde sağdan sola ve yukarıdan aşağı bilgiler verilir, bilgiler ışığında kare boşluklara kelimeler doldurulur.

Altıgen Çengel Bulmaca; Altın çengel bulmaca hem kare hem de çengel bulmacaya benzer. Kelimelerin yerleştirilmesi yatay ve çapraz biçimde yerleştirilir.