Çocuklarımızın izlerken keyif aldığı, bazen yemek yedire bilmek adına, bazen kendi işlerimizi halledebilmek adına çizgi film açıp ekran ile baş başa bıraktığımız zamanlar tehlikeli olabilmekte. Zira her çizgi film masum değil. Çocuklarımızın kişilik gelişimini dahi etkileyebilecek kadar tehlikeli olan çizgi filmler de malesef ki yayımlanmakta...

Çizgi Filmin Tarihçesi

Dünyadaki ilk animasyon çizgi film olarak kabul edilen Fantasmagorie, Fransalı Emile Cohl tarafından oluşturuldu. Grafik uzmanı ve Avrupa’nın ilk çizgi film yapımcısı olarak kabul edilen Emile Cohl, 1908 yılında yaptığı ilk çalışmasının ardından 250’nin üzerinde çalışma daha yapmıştır.

Çizgi film üzerine yapılan çalışmalar, 1906 ile 1930 yılları boyunca devam etmiş ve kağıt çizimleri ile çizgi filmler yapılmıştır. 1930’dan sonra ise kaliteli çalışmalar ve renkler ile çizgi filmler farklı bir boyut kazanmaya başladı. Kamera ve görüntü sistemlerindeki gelişmeler, çizgi filmlerin daha gelişmiş yöntemlerle çekilmesini sağladı.

İlk uzun metraj çizgi film, 1917 yılında 60 dakika olarak çekildi. 60 dakikalık bu film için 50 binden fazla çekim yapıldı. Arjantin’de yapılan çalışma, Don Frederico Valle tarafından gerçekleştirildi.

İlk renkli çizgi film, New York’ta Bray Pictures tarafından 1920’de gösterildi. “The Debut of Thomas Kat” adını taşıyan ilk renkli çizgi film, transfaran selüodlara elle çizilen resimlerin tersten boyanmasıyla oluşturuldu.

İlk sesli çizgi film, Paul 1928 yılında New York Mark Strand’da gösterildi. Paul Terry tarafından yapılan ilk sesli çizgi film, Ezop’un masallarından esinlenmişti.

İlk uzun metraj sesli film olan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, 1937 yılında Los Angeles’ta gösterildi. Cathay Circle Theatre’da gösterilen Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Walt Disney yapımıdır.

1932 yılı, çizgi film tarihçesi açısından oldukça önemlidir. Çünkü bu tarihte, Walt Disney Stüdyoları kurulmuştur. Walt Disney Stüdyoları’nın kurulmasının ardından; Mickey Mouse, Donald Duck gibi çizgi filmler çekilmiştir. 1934 yılında çekilen Donald Duck’ta çizgi film sektöründeki dönemin en gelişmiş teknikleri kullanılmıştır. Bu dönemdeki çalışmalar da el çizimlerinden ibarettir. Bilgisayar teknolojileri gelişmediğinden, dijital yöntemler kullanmak, 1930’lu yıllarda mümkün değildi. Ancak bu dönemde de el çizimi 1990’ların sonuna kadar süren gelişmiş yöntemler kullanılıyordu.