Milyon dolar harcanarak çekilen ve izleyeciler tarafından beğenilen bir çok filmde hata bulmak mümkün. İzlerken farkedemeyeceğimiz fakat daha sonra sahneler teker teker incelenerek hataları ortaya çıkartmak artık izleyenler tarafından bir hobi olarak görülmekte. 

Film Nasıl Çekilir?

Neredeyse herkes film izlemeyi sever. Fakat aralarından kaçı bir filmin nasıl çekildiğini bilir? Muhtemelen bilmeyen birine sorulsa bir senarist, yönetmen, birkaç çalışan ve oyuncuların oluşturduğu bir kadro sayar ve bunlarla filmin çekildiğini söyler.
Aslında bir sinema filmi çekmek dünyanın en zor işleri arasında yer alır.

Set Ekibi Kimlerden Oluşur?

Yönetmen, yapımcı, yönetmen yardımcıları, bütçe sorumlusu, senarist, her filmde olmasada besteci, görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni, kostüm tasarımcısı, set dekoratörü, dublörler, kameramanlar ve bir yapım şirketi olarak sayılabilir.

Bir sinema filminin çekilmesinin belli aşamaları vardır. Şimdi bir filmin aşamalarıyla çekimini göreceğiz.
1) Bir filmin yapım aşaması bir yapımcının belli bir taslak düşünmesi veya var olan bir fikri satın almasıyla başlar.

Telif hakkı alındıktan sonra filmin snopsisi yazılır. Snopsis bir senaryonun taslak biçiminde yazılmasıdır genelde 5 sayfayı aşmaz. Sadece giriş, gelişme ve sonuçtan oluşur. Snopsis yazıldıktan sonra senaryo düzenlenmeye başlar ve içine filmin öyküsü yazılmaya başlanır. Bu iş birkaç ay alabilir çünkü herhangi bir eksik veya yanlışlığın olmaması için ekleyip çıkarmalar olur. Senaryo yazıldıktan sonra en önemli kısım olan finansal destek sağlayacak film şirketlerine bu senaryo verilir. (Warner Bros, New Line Cinema gibi...) Eğer beğenilirse finansal destek sağlanmış olur ve film çekimlerine artık başlanabilir.

2) Üretim Öncesi Aşaması: Kabaca film için gerekli hazırlıkların yapılmasıdır. Bu aşamada sette çalışacak olan set ekibi toplanır. Set ekibinin görevlerine kısaca değinelim.
Diyelim ki senaryo hazır, finansal destek sağlanmış, mekanlar bulunmuş, set kurulmuş ve ekip hazır haldedir. O zaman filmin çekimleri artık başlar. Setin ilk günü ve daha sonrasında işin devamlılığını yardımcı yönetmen sağlar. Çekimlere geçileği sırada bir yandan oyunculara makyaj yapılıp kostümler sanat yönetmeni tarafından düzenlenirken diğer yandan da kamera ve ışıklandırmalar görüntü yönetmeni tarafından kurulur.

İlk çekimde genellikle provalar yapılır. Provalardan sonra gerçek çekimlere geçilir.