Bir çoğumuz şakalanma potansiyeline sahibiz. Yolda yürürken veya vapurda seyahat ederken her an her yerde şaka ekipleri tarafından bir şakaya maruz kalabiliriz. Bu videoda kulağında bluetooth kulaklık olan bir şakacı yanına oturduğu insanlarla konuşuyormuş hissi verip karşı taraftan yanıt alıyor fakat daha sonradan kulaklık ile bir başkası ile konuşuyormuş gibi davranarak insanları şakalıyor.

Bluetooth Teknolojisinin Gelişimi

Bluetooth teknolojisi; küçük boyutlu cihazlar arasında iletişim kurulmasını ve bu cihazların internete erişimini sağlayan, standartları dünya çapında belirlenmiş radyo frekansları aracılığıyla gerçekleşen bir bağlantı yöntemidir.

Uluslararası radyo frekans ağında, 2.402-2.480 GHz arasında 79 kanalı kullanan Bluetooth sistemi; birbirine bağlanan aygıtların, bu kanallar üzerinden bilgi alışverişi yapabilmelerini sağlıyor. Örneğin Bluetooth ses sistemini akıllı telefona bağlayarak kaliteli ses değerleriyle müzik dinleyebiliyor, Bluetooth yazıcı sayesinde kablo kirliliğine maruz kalmadan uyumlu araçlar sayesinde çıktılar alabiliyorsunuz.

Cihaz Adını Nereden Alıyor?

Bluetooth ismi, ünlü Danimarka Kralı Harald Blåtand’dan geliyor. Blåtand, İngilizce’de Bluetooth demek. Türkçeye çevirirsek de “mavi diş” anlamını çıkartıyoruz. Teknolojiyi geliştiren yazılımcılar, Kral I. Harald’ın tüm Danimarka’yı birleştiren lider olmasından ötürü bu isimde karar kılmışlar.

Bluetooth Teknolojisinin Mucidi Kimdir?

Bluetooth teknolojisinin mucidi, Lund Üniversitesinde çalışmalarda bulunan Sven Mattison isimli mühendis. Sven Mattison daha sonrasında Ericsson Mobile Communications şirketine geçiş yapmış ve burada beraber çalışacağı Jaap Haartsen ile tanışmış.

Elektronik aletler arasında kablosuz iletişimi sağlayan Bluetooth teknolojisi, 1994 yılında Ericsson Mobile Communications (Ericsson Mobil İletişim Sistemleri) şirketinde çalışan yazılımcılar tarafından geliştirilmiş. Cihazlar arasında düşük enerjiyle kablosuz bağlantı çözümleri üzerinde çalışan şirket, Bluetooth teknolojisinin ilk adımlarını atarak mobil iletişim dünyasında yeni bir kapıyı aralamış oldu.

Bluetooth Tarihi

Bluetooth teknolojisinin potansiyelini gören Ericsson; Nokia, IBM, Toshiba ve Intel şirketleriyle beraber çalışmaya başlayarak Bluetooth SIG AR-GE departmanını kurar. 1998 yılında başlayan kolektif çalışma, 1999 yılında Bluetooth 1.0 teknolojisini ortaya çıkarır. Teknoloji fuar ve oluşumları tarafından aynı yıl içinde birçok ödüle layık görülen Bluetooth teknolojisi, dünyaca ünlü bilgisayar fuarı COMPEX’te, o yılın en başarılı çalışması olarak seçilir.

2000 yılında Ericsson, Bluetooth teknolojisine sahip ilk telefon modelini piyasaya sundu.
2002 yılında Bluetooth özelliğine sahip cihazların sayısı 500’ü aştı.
2003 ve 2004 yıllarında Bluetooth yazılımı geliştirilerek yükseltildi. Bu arada Bluetooth SIG oluşumu da üye sayısında 3000’i geçti. Bu dönemde haftalık 3 milyon adet Bluetooth çip satışı gerçekleşiyordu.