İki büyük telefon üreticisinin ürünleri dayanıklılık testine sokuldu.Bakın kazanan kim oldu.

HANGİ CİHAZIN KAMERASI DAHA İYİ?

Söz konusu kamera olduğunda iphone 7 Plus’ta ilk akla gelen Apple’ın ilk defa bir akıllı telefonunda yer verdiği çift kamera.
Bir önceki modelde olduğu gibi iPhone 7 Plus’ta da 12 MP çözünürlüğünde arka kameraya yer veren Apple iPhone 7 Plus’ta ana kameranın diyafram değerini f/2.2’den 1.8’e indirmiş. Bu iPhone 7 Plus’ın bir önceki modele oranla düşük ışıkta daha iyi kareler elde etmenizi sağlıyor.

56mm’lik f/2.8 özelliğine sahip ikinci arka kamera, kullanıcının çektiği karelere derinlik katıyor. Bu iPhone 7 Plus’ın hanesine yazılacak ikinci artı.

Ön kamerayı 5 megapikselden 7 megapiksele çıkartan Apple aynı cömertliği diyafram değerlerinde göstermemiş. Ancak buna rağmen ön kameranın iPhone 6 Plus’a oranla daha iyi olduğu su götürmez bir gerçek.

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, Galaxy S7 Edge’in arkasında 12 Megapiksel çözünürlüğünde OIS destekli bir kameraya ön tarafta ise 5 megapiksellik bir kameraya yer verdi. Iki kamerada da f/1.7 diyafram özelliği bulunuyor.

Samsung, cihazın arka kamera özelliğini 16 megapikselden 12 megapiksele düşürünce oldukça eleştirilmişti. Kağıt üzerinde bakıldığında iPhoe 7 Plus ile Galaxy S7 Edge’in megapiksel değerleri Samsung’un bu kararı ile eşitlenmiş oldu.

Ancak pro modu, ağır çekim, sanal çekim ve hiper geçiş gibi modlar cihazı rakiplerinden ayıran ayrıntılardan biri. Samsung Galaxy S7 Edge’in arka kamerasıyla UHD, ön kamerasıyla QHD video kaydı yapabiliniyor olması Samsung cephesine yazılacak bir artı.

HANGİ CİHAZ DAHA UZUN PİL ÖMRÜ SUNUYOR?

Gelelim iPhone 7 Plus’ın batarya özelliklerine. Apple bu modelde2 bin 900mAh bataryaya yer verdi. Bir önceki modelde (iPhone 6S Plus) bu değerin 2 bin 750 mAh olduğunu düşündüğümüzde bu kayda deger bir artış.

iPhone 7 Plus, stand by’a 350 ila 400 saat arası bir kullanım sunuyor. Günlük kullanımda etkileyici bir pil süresi sunan cihaz, iPhone 6S Plus’a oranla tam gün kullanabileceğiniz bir cihaz olmuş.

Samsung ise Galaxy S7 Edge’de yer verdiği 3 bin 600 mAh batarya ile rakibini açık ara solluyor. iPhone 7 Plus’ın tam günü çıkardığını belirtmiştik rakibi ise gün sonunda neredeyse 5’te 1’lik bir şarj oranı ile günü tamamlıyor.

HANGİ CİHAZIN EKRANI DAHA İYİ?

iPhone 7 Plus’ın ekran boyutu iPhone 6S Plus ile tamamen aynı. Ancak bu benzerlik sadece boyut ile kısıtlı değil. Hem çözünürlük hem de piksel yoğunluğuna baktığımız zaman iPhone 7 Plus’ta yeni bir şey görmek mümkün değil.

Galaxy S7 Edge 1440x2560 piksel çözünürlüğünde yani 2K görüntü sunuyor. Bu değer iPhone 7 Plus’ta 1080x1920 piksel seviyesinde.
534 ppi piksel yoğunluğunun sunulduğu Galaxy S7 Edge bu alanda ise 401 ppi seviyesinde kalan rakibinin çok ilerisinde.

İKİ CİHAZIN DONANIMSAL ÖZELLİKLERİ

Apple, iPhone7 Plus ile ilk defa bir modelinde suya dayanıklılık özelliğine yer verdi. Bu özellikile cihaz suya ve toza karşı gözle görülür bir direnç kazanmış durumda. Benzer dayanıklılık Samsung’un modelinde de yer alıyor.

Galaxy S7 Edge 32 GB sabit hafıza ile geliyor. Ancak cihaz 200 GB’a kadar Harici hafıza kullanımına izin veriyor. iPhone 7 Plus’ta ise 32, 128 ve 256 GB hafıza seçenekleri bulunuyor. Bu nedenle hafıza konusunda da iki cihazın birbirinden çok da farklı şeyler sunmadığını söyleyebiliriz.

4 GB RAM’e sahip olan galaxy S7 Edge, 3 GB’a sahip olan rakibinin bu alanda bir adım önünde.

iPHONE 7 PLUS'IN ARTILARI

Çift kamera daha önceki iPhone’lara kıyasla fotoğrafçılık alanında oldukça dikkat çekici bir yenilik.

Cihaz artık gün içinde şarj takviyesi almadan tam gün kullanım sunuyor.

F/1.8 kamera ile cihazın düşük ışık performansı iPhone 6S Plus’a oranla ciddi derecede geliştirilmiş.

IP67 ile suya ve toza karşı dayanıklılık.

Stereo hoparlör ile ses kalitesi ciddi seviyede iyileştirilmiş.

iPHONE 7 PLUS'IN EKSİLERİ

iPhone 7’nin kasası bir önceki model ile birebir aynı.

3.5 mm kulaklık girişinin kalkması ise pek çok kulaklık kutudan çıkan dönüştürücü ile kullanılabiliyor.

Ekran çözünürlüğü, rakiplerine kıyasla hala yeterli seviyede değil.

SAMSUNG GALAXY S7 EDGE'İN ARTILARI

Güçlü pil ömrü.

Suya ve toza dayanıklılık.

440x2560 piksel çözünürlüğünde yani 2K ekran.

SAMSUNG GALAXY S7 EDGE'İN EKSİLERİ

Arka kameranın 16 MP’den 12 MP’ye düşürülmesi.