Sanatını konuşturan ressam  kendini izlettirmesini biliyor.

Karakalem portre çizimin püf noktaları

Karakalem çizerken kullandığım malzemeleri ve teknikleri aşağıda anlatacağım.Ama kısa bir giriş yazım olacak.Öncelikle öğrenme konusunda ,Pablo Picasso'nun dediği gibi '' Her zaman ,yapamadığım şeyi yapıyorum ;Onun nasıl yapıldığını öğrenmek için''... Ve her çocuk sanatcı doğar,önemli olan sanatçı kalabilmektir.Bende resim konusunda doğuştan yetenek v.s gibi konulara inanmıyorum.Olsa olsa doğuştan merak,araştırma,pes etmeme,yapamadığını yapmaya çalışma olur.

Karakalem portre çalışmalarında kullandığım malzemeleri,teknikleri,ve püf noktalarını elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.Elimden geldiğince gerekli görselleride eklemeye çalışacağım.

Öncelikle resim çizmenin,ressamlığın doğuştan yetenek yada doğa üstü bir güç olduğuna inanmıyorum.İyi bir gözlem,ilgi duymak,araştırmak,yeterli zamanı ayırdıktan sonra ,herhangi bir biyolojik engel yoksa her insanın yeterli düzeyde resim çizebileceğine inanıyorum.Aşağıdaki makalemi incelerseniz neden bu yargıya vardığımı kavrayacağınızı düşünüyorum.Gerçek şu ki her işin iyisini yapmak birazda hırs ve sabır işidir.

Karakalem portrede ilk önce gerekli malzemeyi bulmak gerekir.Piyasada onlarca çeşit kalem,resim kağıdı,silgi,kalemtraş,v.s çeşit marka vardır.Bunların hangisine sorsanız en iyi bizim marka der.Tabiki her ressam zaman içinde daha iyisini aradıkça aslında daha önce kullandığı malzemelerin yeterli olmadığını görür.

Resim ve sanat malzemelerinde fiyat ve kalite çoğu zaman doğru orantılıdır.Ama bazen çok ucuz bir kalem resmin bir noktasında işe yarayabiliyor.

Karakalem portre çizimlerinde kalem : Ben kalem olarak geçmişte hepsini denedim.Faber castel 9000,Raffıne sketch 7001,Dervent,Stabilo,Staedler,Bruynzel,Blackhving, bunların hepsini ve daha yazmadığım bir çok kalemi kullandım.Şuanda ise sadece Staedler Mars kullanıyorum.Biraz pahalı ama sonuç harika.set olarak alırsanız tanesi yaklaşık bir dolar civarında ,tek tek alısanızda 4 yada 5 tl civarı.benim kullandığım genelde staelderin HB,2B,4B,6B,8B bunların ana kalemlerin aradakileride çok nadir kullanırım.Diyelimki çok açık renkte kaşları varsa o zaman 4H kullanmak gerekir ama çok nadir bir durum bu Zaten Türkiye'de sarı kaşlar o kadar az ki :)Aşağıda kullandığım kalemlerin görsellerini doğru olarak ekliyorum.