Hepimiz zamanında bir defa da olsa muhabbet kuşu beslemiş, bakmışızdır. Bu özel canlılar insana arkadaşlık etmektedirler. Bazı kuş türlerine ise doğada rastlamak dahi çok zor. Rastladığımız zaman ise şaşılacak kadar güzel yaratılmış bu canlıları görenler hayran kalmakta.

Nadir Bulunan Kuş Türlerinden Bir Kaçı...

1. Palmiye karakadus
Palmiye karakadusu, karakadusgiller familyasından Avustralya'nın kuzeydoğu kesimlerinde, Yeni Gine Adası ve Aru Adalarında görülen kuş türü. Palmiye karakadusu karakaduların en iri yapılı ve tüm papağanların en iri gagalı olanıdır.

2. Kırmızı Gagalı Tukan
Tukan, Ramfastos ailesine bağlı Latin Amerika'ya özgün Neotropik kuş.Göze çarpan parlak renkli ve büyük gagalı olurlar. Bu kuş gurubunun adı Portekizce yoluyla Tupi dilindeki tukana kelimesinden geçmiştir. Pteroglossus cinsinden olan Arakari kuşu ile akrabadır.

3. Emu
Avustralya’ya yerleşen göçmenlerin kıyı­mından kurtulabilmiş tek tür olan bayağı emu (Dromaius, ya da Dromiceius, novae­hollandiae), iri gövdesi ve uzun bacaklarıyla tepelidevekuşuna benzer. Erkek ve dişiler aynı renkte, gövdeleri kahverengimsi, baş­lan ve boyunları koyu bozdur.

4. Saksonya kralı Cennet kuşu
Saksonya Kralı Cennet Kuşu (Pteridophora alberti) Bu kuş türü Batı Yeni Gine'de bulunmaktadır. Kuşu tanımlayan ilk kişi Adolf Bernard Meyer'dir. Avrupa'ya ilk götürüldüğü zaman insanlar erkek olan Saksonya Kralı Cennet Kuşu'nun başındaki süsleyici tüylerin gerçek olmadığını düşünmüşler. Saksonya Kralı Cennet Kuşları çoğunlukla meyve ve eklembacaklı ile beslenirler. Bu kuşlar, yerliler tarafından uzun tüyleri için, ayinlerde kullanılmak üzere avlanıyor. Bu duruma rağmen soylarının tükenme riski yoktur.

5. Çayır tavuğu
Bu eşi benzeri olmayan, renkli kuşun nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadı. Bir yüzyıldan fazla zaman önce bir milyon çayır tavuğu Teksas ve Louisiana'nın sulak bölgelerine yerleştirildi. Ancak günümüzde sulak alanların yalnızca yüzde biri kalmıştır. 1998 yılında dünya üzerinde 60'ı yabani doğada yaşayan 260 tane çayır tavuğu kaldığı kaydedilmiştir.