Denizlerdeki dostluk izleyenlere duygusal anlar yaşattı.

Eşine az rastlanacak türde bir dostluk hikayesi, çeyrek asırdır Japonya karasularında yaşanıyor. 79 yaşındaki bir dalgıç, 25 yıldır bir Asyalı koyun dişli lapina balığı ile buluşuyor.

Yerel basının haberlerine göre, Japon dalgıç Hiroyuki Arakawa, 1992 yılında Tateyama bölgesindeki Hasama Su Parkı’nın derinliklerinde yaralı bir Asyalı sheepshead wrasse (koyun dişli lapina) ile karşılaştı. Dalgıç Arakawa, ‘Yoriko’ adını verdiği balığı iyileştirmek ve yengeçlerle beslemek için her gün bölgede dalış yapmaya başladı. Tedavi zamanla sonuç verdi ve Yoriko iyileşti. Bu süre içerisinde her gün bir araya gelen ikili arasında bir duygusal bağ da oluştu.

79 yaşındaki Arakawa, 25 yıldır her gün usanmadan dalarak Yoriko’yu buluyor, onu minik bir öpücük ile karşılayarak ziyaret ediyor ve büyük bir sevgiyle ona bakıyor. Dalgıcın hareketlerine alışan Yoriko, sadece Arakawa’nın kendisini öpmesine izin veriyor.

60 yıldır dalgıçlık yaptığını belirten Hiroyuki Arakawa, “Yıllar önce yaklaşık 20 metre derinlikte tapınak benzeri bir yapı inşa etmiştik. Yoriko da o bölgede yaşıyordu. Bir gün kendi avını yakalayamayacak kadar yorgun ve yaralı olduğunu gördük. Onu her gün 5 yengeçle besledim. Zamanla aramızda bir bağ oluştu, onu çok seviyorum” diyor. Arakawa, mesleğini yapabildiği sürece Yoriko’yu görmeye devam edeceğini sözlerine ekliyor.

Profesyonel bir Japon dalgıç, son 25 yıldır bir dostunu görmek için aynı yere dalış yapıyor. Üstelik bu dostu ise bir balık ve kulaklara masal gibi gelse de hikaye tamamen gerçek.
Hiroyuki Arakawa, Japonya'nın Tateyama Körfezi’nde görevlendirilen bir dalgıç ve yıllardır bölgede yaşayan deniz canlılarını gözlemliyor. Ancak bir balıkla dostluk seviyesindeki ilişkisi tam 25 yıldır devam ediyor. Arakawa her dalışında Yoriko ismini verdiği balık dostunu ufak bir öpücükle selamlıyor.

Yeni yapılan bir bilimsel araştırmada, balıkların insan yüzlerini tanıdıkları sonucuna ulaşıldı. Oxford Üniversitesi'nden Dr. Cait Newport’un CNN'ye bu ilginç olayla ilgili verdiği demeçte, "Balıklara iki farklı insan yüzü görüntüsü sundular ve onların jestleriyle fotoğraflardan birini seçmeleri istendi. İşleri zorlaştırmak isteyen araştırmacılar, fotoğrafları siyah beyaz yaptılar fakat balıklar aynı yüzleri %86’lık bir doğruluk oranıyla seçmeye devam ettiler." şeklinde konuştu.