Dünya'nın en iyi sihirbazı olarak kabul edilen Harry Houdini'nin yaptığı numaralar izleyenleri adeta büyülüyor. Yapmış olduğu akılalmaz numaralar ile seyircinin ilgisini hiç düşürmeyen Harry Houdini, ilizyonlarını sergilemek için salon arayışına girmiş fakat hiç bir salon tecrübesi olmadığı için kapılarını açmamıştı. Daha sonra usta sihirbaz Houdini, sokakta numaralarını sergilemeye başlayınca namı duyulmuştu.

Harry Houdini Kimdir

Harry Houdini; 24 Mart 1874 yılında Budapeşte de dünyaya geldi. Ailesinin yedi çocuğundan biriydi. 3 Temmuz 1878’de Amerikaya ayak bastı. Ailecek ilk olarak Appleton, Wisconsine yerleştiler. 1907 yılında verdiği bir röportajda Houdini Appleton’da doğduğunu iddia etti. Fakat bu doğru değildir. 1880’deki nüfus sayımına göre aile Appleton caddesinde yaşamaktaydı. 1887de ailecek New Yorka taşındılar. Birkaç işte çalıştıktan sonra 9 yaşında trapezci oldu. Kendine “Gökyüzünün Prensi” lakabını taktı. Ayrıca kendi yaşıtlarının arasında yapılan koşu yarışında şampiyon oldu. Profesyonel sihirbaz olduktan sonra lakabını değiştirerek “Harry Houdini” yaptı. Bu lakabı almasındaki en büyük etken ise etkilendiği Fransız sihirbaz Jean Eugène Robert-Houdin ve arkadaşı Jack Haymanın ona Fransızcada Houdinin sonuna “-i” eklemenin “ona benzer, onun gibi” bir anlam katıcağını söylemesidir. Yaptığı araştırmalardan sonra Houdini, ilk kitabını 1908 yılında “”The Unmasking of Robert-Houdin”” adıyla yayımladı.

İlk olarak bütün Avrupayı dolaşarak yaptığı “Harry Handcuff Houdini” turnesi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Gittiği her ülkede kendini yerel polis birimlerine meydan okuyarak kelepçelenmesini ve kilit altında tutulmaya çalışılmasıydı. Yeteneklerini fiyakalı bir biçimde gerçekleştirmesi ve seyircinin bütün gösteriye dahil olması en önemli özelliklerindendir.
Houdini birçok film çekti fakat, çok para kazanamadığı için kısa sürede aktörlüğü bıraktı. Aynı zamanda pilot olan Houdini, Amerikadan Avusturalyaya giden ilk pilot olmayı planladı. 1926 yılında dramatik ve gizemli bir şekilde hayata veda etti.