İzlediğimiz bir çok filmde efekt kullanıldığını biliyorduk fakat üzerinde yürünen kaldırımdan oturulacak banka kadar hatta ağaçlara kadar efekt kullanıldığını tahmin edememiştik. Bir adam evinin balkonundan dışarıyı izliyor havası verilirken artık tekrar düşüneceğim acaba burada efekt var mı yoksa yok mu diye...

Yeşil Perde Nedir?

Basit şekliyle aslında chroma key (kilit renk) denen bir çekim hilesi yönteminin en çok tercih edilen uygulamasıdır. İki farklı görüntüyü birbirinin üstüne oturtmaya yarar. Böylece imkansız, pahalı veya tehlikeli sahneleri kolayca çekme lüksünü kullanıcısına sunar.

Üç genel chroma key uygulaması vardır ve greenscreen (ya da bluescreen) bu uygulamalardan günümüzde en çok tercih edilenidir. Bu teknik için ihtiyaç duyacağınız stüdyoya da greenbox denir.

Teknik genel olarak, görüntüde yok edeceğiniz ve yerine başka bir görüntü giydireceğiniz rengi, fon olarak seçme prensibine dayanır. İlk olarak Larry Butler tarafından 1940 yılında çekilmiş Bağdat Hırsızı (The Thief of Bagdad) filminde kullanılmış ve daha sonra bu tekniği geliştiren Petro Vlahos’a Oscar ödülü kazandırmıştır.

Günümüzde greenscreen teknolojisinin kullanılmadığı çok az film, reklam veya klip vardır. Post-prodüksiyon aşaması gün geçtikçe gelişen bu teknoloji, stüdyo yapısı ve ışıklandırma açısından belli standartlara sahiptir. Bu standartlara uyulmadığı sürece, greenscreen teknolojisinden estetik ve görsellik açısından başarı beklemek oldukça iyimser bir yaklaşım olur.

Hangi Sebepten Dolayı GreenBox Kullanılır?

Örneğin bir reklam filmi çekeceksiniz ve oyuncularınız film gereği eyfel kulesinden etrafa bakan bir grup insan olacak. Bu durumda önünüzde üç seçenek olur; ya tüm ekip ve ekipmanlarınızla beraber Paris’e gider, çekim için izin almaya uğraşır ve kulede çekim yaparsınız; ya projeden vazgeçer ve başka bir mesleğe yönelirsiniz; ya da greenscreen teknolojisini kullanırsınız.

Böyle bir durumda greenbox kullanırsanız, hem maliyeti düşürmüş, hem çekimin tehlikelerini sıfıra indirmiş hem de zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Oyuncularınızı stüdyoda çeker, post-prodüksiyon aşamasında istediğiniz fonu giydirir ve böylece filminiz Eyfel Kulesinde çekilmiş gibi bir izlenim yaratırsınız.

Yani kısacası greenbox yarattığı kendi estetik dışında hem prodüksiyon maliyetini düşürür, hem zamandan tasarruf ettirir hem de tehlikeli mekanlarda çekim yapmak yerine size stüdyo konforunu sunar. Çekimi imkansız kimi kurgular içinse zaten tek çare greenscreen teknolojisidir.

Greenbox kullanmanın bir diğer avantajı da post-prodüksiyon aşamasında ekleyeceğiniz grafik animasyon ve özel efektler için mükemmel bir ortam ve altyapı sağlıyor olmasıdır. Greenscreen yöntemi ile çekilmiş bir filme grafik animasyon uygulamak çok daha kolaydır ve sonuç çok daha estetik olacaktır.