Birbirinden Trajikomik kazaların bir araya toplandığı video sosyal medyada rekor kırdı.

En Kritik Kaleci Hataları

10) Felix: Brezilya 4-1 İtalya - 1970 Kupa Finali

Dünya Kupası tarihinin en başarılı takımı olarak gösterilen Brezilya’da, 1970 finali sırasında Felix’in yaptığı hata hafızlardaki yerin kaybetmedi. Sambacılar, Pele’nin kafa golüyle 1-0 öne geçmişti. Felix’in Roberto Boninsegna’ya hediye ettiği topta yakalanan 1-1’lik beraberlik İtalyanların ümitlerini arttırsa da, gülen taraf Brezilya olmuştu.

9) Harald ‘Toni’ Schumacher: Batı Almanya 2-3 Arjantin 1986 Finali

Türk futbolseverlerin Fenerbahçe’den hatırlayacağı başarılı file bekçisi, hem 1982 hem de 1986 Dünya Kupaları’nda yaşadığı olaylarla, kupa tarihine geçmeyi başaran isimlerden biri olmuştu. Schumacher, 1982 Dünya Kupası’nda Patrick Battiston ile çarpışması sonucu Fransız oyuncunun neredeyse ölümüne neden oluyordu.1986 Dünya Kupası Finali’nden dönemin en iyi kalecilerinden biri olarak gösterilen Schumacher’in performansı hayal kırıklığına neden oldu. Burruchaga’nın kupayı kazandıran golünde yavaş kalan Schumacher, Almanları kupadan etmişti.

8) Pat Bonner: İrlanda 0-2 Hollanda - 1994 İkinci Tur

Ölüm grubu olarak adlandırılan gruptan İtalya galibiyetiyle çıkmayı başaran İrlanda, ikinci turda Hollanda ile eşleşti. İrlanda savunmasının bariz hataları, İrlanda’yı yıkmaya yetti. Jonk’un uzun mesafeli şutunda topu elinden kaçıran Bonner, İrlandalıların çeyrek final hayallerini bitiren isim olmuştu.

7) Valdir Peres: Brezilya 2-1 SSCB – 1982 Grup Maçı

SSCB karşısına 20 maçlık bir galibiyet serisiyle çıkan Brezilya, kupanın favori takımları arasında gösteriliyordu. Peres’in Sovyet hücumuna hediye ettiği topla, Brezilya 1-0 geriye düşerek büyük bir korku yaşadı. Socrates ve Eder’den gelen goller Brezilya’ya galibiyeti getirse de, Peres’in hatası unutulmadı.

6) Nery Pumpido: Arjantin 0-1 Kamerun – 1990 Grup Maçı

1990 Dünya Kupası Pumpido için tam bir kabus olarak geçti. Grup maçlarına çok Kamerun yenilgisiyle başlayan Arjantin’de, maçın tek golünde başrolü Pumpido aldı. Francois Omam-Biyik’in zayıf vuruşu, Arjantinli file bekçisinin şaşkın bakışları arasında ağlarla buluştu. SSCB maçında ayağı kırılan Pumpido, kupaya erken veda etti. Yerini verdiği Goycochea kurtardığı penaltılarla kahraman olurken, Pumpido’nun aklı hala Kamerun maçındaydı.

5) Viliam Schrojf: Çekoslovakya 1-3 Brezilya - 1962 Final

Final maçın kadar harika bir performans sergileyen Schorjf, Brezilya karşısında yaptığı iki büyük hatayla tarihe geçti. Çekler 1-0 öne geçse de, Schorjf’un pozisyon hataları, Sambacıları 2-1 öne geçirdi.

4) Oliver Kahn: Almanya 0-2 Brezilya – 2002 Final

Kahn o dönemde dünyanın en iyi kalecisi olarak gösteriliyordu. Bir sene önce Bayern Münih ile Şampiyonlar Ligi’ni kazanmış ve Almanya’nın finale çıkmasında önemli pay sahibi olmuştu. 67. dakikaya kadar iyi bir maç çıkarak Kahn’ın tek hatası kupanın Brezilya’ya gitmesine neden oldu.

3) David Seaman : İngiltere 1-2 Brezilya – 2002 Çeyrek Final 2002

Dünya Kupası’nın akıllarda en çok yer tutan anlarından biri, Ronaldinho’nun harika serbest vuruşu olmuştur. Ronaldinho, maçtan sonra Seaman’ı o vuruşu çıkarması gerektiğini belirtmişti. Bu hata İngilizleri kupa dışına itmişti.

2) Rene Higuita: Kolombiya 1-2 kamerun – 1990 İkinci Tur

Yeşil sahalarında en renkli isimlerinden biri olan Higuita’nın risk almayı seven kişiliği, takımının çeyrek finallerini elinden aldı. Kamerun’dan Roger Milla’yı geçmeye çalışan Higuita, bir anda topu ağlarında gördü.

1) Barbosa: Brezilya 1-2 Uruguay - 1950 Final

Brezilyalı yazar Nelson Rodriguez, 1950 yılında Uruguay’a kaybedilen final maçını, ülke tarihinin Hiroşima’sı olarak değerlendiriyor. Final maçı öncesi erken kutlamalara başlayan Brezilyalılar, Uruguay karşısında büyük bir şok yaşadı.

Uruguay’ın son dakikalarda gelen golüne engel olamayan Barbosa, ömrünün geri kalanını nefret edilen bir insan olarak geçirdi. Barbosa, yaşadığı büyük sıkıntıyı, “Brezilya’da en ağır hapis cezası 30 yıldır. Ben 50 yıllık bir ceza aldım” sözleriyle anlatmıştır.