Yeşil sahalarda görülen en ilginç anlar izleyenleri gülme krizine sokuyor. Topa vurmak isterken yere kapaklanan teknik adamlardan tutun, şampiyonluk sevincini yanlış tribünlerde yaşayan teknik patronlara kadar herkes mevcut.

Futbolun Tarihi ve Oynanışı...

Futbol 21. yüzyıldan itibaren 200’den fazla ülkede 250 milyonu aşkın oyuncu tarafından oynanmaktadır. Futbol dünyadaki en popüler spordur. Futbolun birkaç çeşidi bulunmaktadır. Ayakla oynanan top oyunlarının Sümerler zamanına kadar uzandığı bilinmektedir.

Mısır’da mezarlıkların duvar resimlerinde ayakla top oynayan insan figürlerine rastlanmıştır. Hatta bu dönemden kalma deri veya ketenden yapılmış toplar günümüze kadar ulaşmıştır.

MÖ 2500 yıllarında Çin’de yere dikilmiş iki mızrak arasından bir topu tekmeleyerek geçirmeye çalışarak takım yapıldığı bilinmektedir. Futbol geçmişten bugüne kadar ulaşan, her zaman popüler olan, izleyiciler tarafından da sevilerek izlenen bir spordur. Futbolda takımların başarılı olması için oyuncuların her zaman sağlıklı olmaları, kondisyon eksikliği olmaması için sürekli bir çalışma içinde olmaları şarttır. Futbol bir takım oyunu olduğundan dolayı takım ruhu oldukça önemlidir. Futbolda bireysel başarıdan daha çok takımın başarısına önem verilmelidir.

Futbol on birer oyuncudan oluşan iki takım arasında küresel bir topla oynanan takım sporudur. Futbol oyununun oynanabilmesi için en az iki takım, bir saha ve hakemler olması gerekmektedir. Futbol genellikle coşkulu seyirci eşliğinde oynanır. Futbol oyununda bir takımın galip olabilmesi için diğer takıma en az bir farkla gol atması gerekmektedir.