Elektrikli otomobil projesi için kolları sıvayan gençlerimiz, Projeyi gerçekleştirmeyi başardı.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi Enerji ve Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin ortak bir proje ile ürettikleri elektrikli araç “Volta” Rektör Prof. Dr. Hamza Çakır’a tanıtıldı.
Erciyes Üniversitesi ardı ardına geliştirdiği bilimsel çalışmalarıyla, akademisyeninden öğrencisine bilmin ışında yol almaya devam ediyor. Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği yeni projeyle elektrikle çalışan ve tümüyle yerli imkanlarla üretilen yerli otomobili hayata geçirdi.

Erciyes Üniversitesi Vekil Rektörü Prof. Dr. Hamza Çakır ve üniversite yönetimine hayata geçirdikleri yerli otomobil VoltaCar’ı tanıtmak için rektörlük binası önüne gelen genç mühendis adayları, ürettikleri aracı rektörlük binasına sürerek getirdiler. Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğr. Gör. Mehmet Fatih Kaya yönetiminde 20 öğrenci tarafından tasarlanıp projelendirilen, 60 bin Türk lira maliyeti olan araç, Vekil Rektör Prof. Dr. Hamza Çakır tarafından da takdir gördü. Çakır; “ Ekip ruhu çok önemli, sizler bu çalışma ile bunun en güzel örneğini sergilediniz. Herkes bu ülke için elinden geleni yapmalı, sizde bu proje ile elinizden geleni yapamaya çalışıyorsunuz, bizde Erciyes Üniversitesi yönetimi olarak elimizden gelen desteği vereceğiz.” şeklinde konuştu. Vekil Rektör Prof. Dr. Hamza Çakır öğrencilerin VoltaCar ile Ankara’ya mutlaka gitmelerini, Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işık’a projelerini anlatmalarını ve TÜBİTAK desteği ile Voltacar’ı daha fazla geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

VoltaCar ile 100 km sadece 1 Lira

Voltacar hakkında bilgi veren Mühendislik Fakültesi Öğr. Gör. Mehmet Fatih Kaya, aracın 100 km de 1 liralık enerji kullandığını, bunun yanı sıra diğer üniversitelerin ürettiği elektrikli araçların 500 kilogram civarı bir ağırlıkta olduğunu ancak Voltacar’ın 200 kg olduğunu ve aracın tamamen öğrenciler tarafından hayata geçirildiğini belirtti. Kaya; “VoltaCar’ı öncelikle üniversitemiz ve özel sektörden aldığımız destek ile bu aşamaya getirdik, daha fazla geliştirmek için başta Rektör Prof. Dr. Hamza Çakır olmak üzere üniversite yönetiminden gereken ilgiyi gördük, destek sözleri için teşekkür ediyoruz. Bu projede amacımız öğrencilerimizi tamamen yerli üretime teşvik etmektir.” diyerek sözlerine son verdi. Öğrencileri tek tek tebrik eden Vekil Rektör Prof. Dr. Hamza Çakır, öğrencilerle birlikte aracın önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.