Bi havayla havuzdan çıkan güzel kızın yerle bütünlenişi

Sakarlık doğuştan gelen bir özellik değildir. Kişiliğiniz ya da bir birey olduğunuz algısının tam olgunluğa ulaşmamış olması mümkündür. Kendi dünyanızın nerede bittiğini ve gerçek dünyanın nerede başladığını ayırt edemeyebilirsiniz. Sakarlığınız, kendi bireyselliğinizin farkına varamamanızın bir sonucu olabilir ya da benlik imajınızın olgunlaşmamasından kaynaklanıyor olabilir. Bunun aksine, sağlıklı bir benlik algısına sahip olanlar kendinden emin davranırlar. Kendinden emin bir şekilde hareket etmek beklentilerden kaynaklanır ve temelinde özgüven vardır.

Sakarlık, günlük yaşamda hepimizin zaman zaman yaşadığı bir durum. Eğer kendini yoğun bir şekilde tekrarlamıyorsa, buna önemsiz sakarlık deniyor. Örneğin, açılan ayakkabı bağcıklarına takılarak düşmek ya da yürürken bir direğe çarpmak, biyolojik veya kalıtsal durumlara bağlı olarak oluşan sakarlık türlerinden değil. Ancak sık tekrarlanan sakarlıkların sebebi genelde genetik faktörlere bağlı oluyor.

Araştırmalar, özellikle çocukluktaki sakarlıkların bir çeşit gelişme bozukluğundan kaynaklı olduğunu gösterdi. Böyle bir durumda; dengeli bir şekilde yürümeye başlama,kendi kendine giyinebilme ve yardım almadan yemek yiyebilme gibi becerilerin gelişmesinde belirgin bir gecikme yaşanıyor. Yetişkinlerin sakarlıklarıysa genellikle ilgi dağınıklığından kaynaklanmakta.

Tabii bir de ciddiye alınması gereken sakarlıklar var. İstemsiz kas hareketleri sonucunda oluşanlar bunlardan biri. Yani birey, kesinlikle elinde olmayan sebeplerle sakarca davranmış oluyor. Bir diğeri de; istikrarsız ve dengesiz yürüyüş ki, bu da Huntington hastalığının başlangıcına işaret ediyor olabilir. Ancak derecesi ne kadar ağır olursa olsun, eğer genetik bir faktörle desteklenmiyorsa, her tür sakarlık için uygun terapi teknikleri mevcut.