Hayvanları hep sempatik halleri ile hatırlardık... Mesela yavrusunu korumak adına ona sarılan aslan, yuvasındaki yavrulara yemek getiren anne kuş... Oysa ki hayvanlar da bazı anlarda sinirlenebiliyorlar, özellikle doğal ortamında alışık olmadığı kişileri görünce.

Yırtıcı Hayvanların Davranışları ve Onlardan Korunma Yöntemleri

1. İnsanoğlu milyonlarca yıl boyunca avlanmış, hayvanların pek çoğunun neslini tüketmiş, çoğunu da tüketme aşamasına getirmiş. Elbette hayvanlar da bu ezeli düşmanlarını bilir ve korkar. O nedenle genel yırtıcı davranışı insanlardan uzak durmak yönündedir. Bir yırtıcı ile karşılaştığınızda, onun da en az sizin kadar korkmuş olması muhtemeldir.
2. Hayvanların davranışları basittir ve hayatta kalma üzerine kurulmuştur. Bir yırtıcı ile karşılaştığınızda iki temel içgüdünün etkisinde kalır. Yaşamak için KAÇ, ya da SALDIR.
3. Yırtıcı hayvanların çok aç kaldığında, menüsünde olmamasına rağmen insanlara da saldırdığı görülmektedir. Ancak bu çok istisnai durumdur ve hayvanlar açısından tutarlıdır. Hakim olan yaşama içgüdüsüdür. Açlıktan ölmemek için tüm korkularını yenerek saldırmak zorunda kalır.
4. Yırtıcı hayvan saldırıları 2 türe ayrılır.
a. Yırtıcı Saldırı (Predatory Attack) Yukarıda bahsettiğimiz üzere açlıktan ölmemek için insanlara yönelmiş saldırı türüdür ve çok enderdir.
b. Savunma Saldırısı (Defensive Attack) Kendilerini veya yavrularını tehdit altında hissetmelerinden dolayı yapılan saldırı türüdür. Amaç öldürmek değil tehdidi bertaraf etmektir. Tehdit bertaraf olunca saldırı durur.

Birinci yapılması gereken şey, onlarla karşılaşmaktan uzak durmaktır. Bunun içinde, yürürken gürültü çıkarılmalı ve farkımıza vararak kaçması sağlanmalıdır.
2. Kamp alanı temiz tutulmalı, açıkta yiyecek bırakılmamalı, özelliklede çadırın içine yiyecek ve koku çıkarıcı malzemeler (deodarant, sabun vb.) alınmamalıdır.
3. Ani karşılaşmalarda asla KAÇILMAMALIDIR.. Hayvanın kaçmasına olanak sağlayacak temiz bir kaçış yolu bırakılmalı ve ona arkamızı dönmeden küçük adımlarla geri geri çekilmeliyiz. Bu esnada sevecen bir ses tonuyla konuşulmalıdır. Ellerinizi, o an elinizde varsa batonlarınızı havaya kaldırarak daha büyük görünün. Hayvanların elinizdeki objeleri ayırma yetisi yoktur. Yaklaşmaya devam ederse yüksek sesle bağırmalı, düdük çalmalı, eldeki sopa/baton ile yere vurmalıdır. Saldırı devam ederse tüm güçle savaşılmalıdır. (Boz ayılar için istisna durumlar vardır)