Gerçeğinden güçlükle ayırt edilecek mükemmel bir çizim

Karakalem Portrede Oranlar

Karakalem portrelerde çizilen insan başları ,değişiklikler gösterebilir,örneğin yetişkin kafa büyüklüğüyle ,çocuk kafa büyüklükleri farklıdır.Ama genel olarak kabul görmüş oranlar vardır örneğin,Ön profilden kafa yan kısımların ,kafa yüksekliğe oranı 2/3 tür,aynı şekilde yan profilde de oran 7/8 dir,Aşağıdaki örnek çizimlerde daha da iyi anlıcaksınız.

Birde baş kısmını hem ön profilden hem de yan profilden 4 eşit parçaya bölelim ,Bakalım nasıl sonuçlar çıkıyor.

Yukarıdaki örnek çizimlerde de çok net bir şekilde görüldüğü gibi,saçların içteki sınır çizgisi ilk çeyrekte kalmakta,orta çizgi orbita yani gözlerin üst sınırından geçmekte,üçüncü çizgi dudak ve burun ortasından geçmektedir . Son çizgi ise çene alt sınırından geçmektedir.Eğer üçüncü ve dördüncü çizginin ortasından bir çizgi çizersek dudak alt sınırından geçmektedir.

Yukarıdaki örnekte ise dikey olarak beş eşit parçaya böldüğümüz zaman,iki ve üç sağ gözün sınırlarından,üç ve dördüncü çizginin burun delikleri ,burun yan sınırlarından ,dört ve beşinci çizgide sol gözün yan sınırlarından geçmektedir.Yan profilde ise 4 eşit parçaya bölünmüş baş kısmında dört ve beşinci çizginin ortasından bir çizgi çekersek alt dudak sınırı ve burun alt sınırından geçtiğini görürüz.Ayrıca yan profildeki üçüncü çizgi kulak üst sınırından ,uzantısı ise gözlerin üst sınırından geçmektedir.

Karakalem Portrede Göz Çizimi

Şekil birdeki çizimde görüldüğü gibi öncelikle gözün alt sınırıyla ,üst sınırının birbirinden farklı olduğunu fark etmek gerek,ondan sonra göz yuvarlağı ve göz merceğini doğru şekilde yerleştirmek için ,göz yuvarlağını dairesel olarak düşünmek gereklidir,Tam ve kusursuz göz için mavi olarak gösterdiğimiz kısım gibi yuvarlağı tam olarak çiziyormuş gibi çizmeliyiz.