Uzak durması gereken bir göle düşen çocuğu piranalar saniyeler içinde akıl almaz bir şekilde yiyerek geriye sadece kemiklerini bıraktı. İşte uzak durmanız gereken yerleri sizler için sıraladık.

Pirana/Piranhalar Hakkında Bilgi...

Piranhalar Güney Amerika’da yaşayan bir balık türüdür. Bufalo kafalar doğal ortamlarında oksijenli sularda yaşadıkları için akvaryumda buna dikkat edilmelidir. Su ısısının 24 ile 26 derece olması idealdir. piranha akvaryumunun cok el altında bir yerde olmaması iyi olacaktır. Yemlenme zamanlarındaki anlık hatalardan dolayı ellinize saldırabilirler. Akvaryumunuzu kayalarla dekora etmeniz daha egzotik bir görüntü ortaya çıkarabilir. Piranha kuvvetli bir çeneye sahiptir. Alt çenesi üst çenesinden daha önde olup üçgen ve kesici dişlere sahiptir. Doğada türü bakımından çok çeşidi vardır. Ülkemizde ise sadece 3 / 5 çeşidi bulunmaktadır. Piranha’ ların davranışları bulundukları ortama göre değişiklik gösterir. Piranhalar doğal yaşamlarındaki gibi her zaman saldırganlık ve agresif davranışlar sergilemez. Ayrıca akvaryumdaki bir piranha’ yı saldırgan bir hale getirmek çok zaman alıcı bir durumdur. Piranha’ lar akvaryum bitkilerine bir zarar vermezler fakat hızlı hareketleri ile otların sökülmesine neden olabilirler ki bu balığın et ile beslendiğini göz önüne alırsak bitkilerin yaşamaları için gerekli olan su kimyasını dengede tutabilmek hayli zordur. Akvaryumda beslemek istediğiniz balığınız yani piranhanız sizi bir zaman sonra hayal kırıklığına uğratacaktır. nedeni ise akvaryum şartlarında bakılan piranhanın bir hayli ürkek ve çekingen olduğunu fark edeceksiniz. Bunun sebebi ise akvaryumun yanındaki yani ev’ deki hareket piranhanızın ürkek olmasını sağlayacaktır. Eğer yine de bu türü beslemek isterseniz, yalnızca bu türü beslemenizi tavsiye ederim sizlere…

Balığınızı eğer tam anlamı ile doyuramadığınızda saldırganlık göstermesi muhtemeldir. kendinden küçük olan her canlıyı yem olarak algılayacaktır. Ve bu yemleri kendisinin akşam yemeği gibi düşünebilir. Akvaryumunuzun suyunun bulanık olması balığınızın daha iyi görmesine neden olur buda demek oluyor ki bulanık sularda piranhalar daha iyi görürler. Piranhalar Güney Amerika’da yaşayan bir balık türüdür. Doğal ortamlarında 12 çeşit bulunmaktadır. Bu türlerin tabi ki hepsi etçil değildir. Bu on iki tür için de resimler dahil olmak üzere hobicilerin en fazla tanıdığı tür karın yapısı kırmız olan türdür. Kalabalık gruplar halinde gezerler son yapılan çalışmalar üzerine aslında pirhanaların çok saldırgan olmadıkları yönündedir aslında incelerseniz, dış etkenlerden korunmak için kalabalık gruplar halinde gezerler. genelde etçil olarak beslenseler de yaralı olan hayvanları yemeyi tercih ederler. Sadece üreme dönemlerinde sürüden ayrılırlar kendilerine saklanacak bir barınak bulduktan sonra üremeyi net şekilde düşünürler. Yumurtlama gerçekleştikten sonra dişi barınağı terk eder ve yumurtaları diğer ebeveyin yani babaya bırakırlar. Yavrular doğduklarında saydam bir şekilde 2 ile 3 cm arasında olular. Yavru piranhalar sıtma taşıyan sivrisinek lavralarıyla beslenirler. Katil ruhlu olarak bilinir fakat bu kadar lanetlenmişliği hak etmeyen bir türdür. Kalabalık gezerler saldırdıkları andan itibaren karşısındaki kurbanının hiç şansı yoktur. güney Amerika’ da yaşayan 30 tür piranha vardır. Bu balıkların bir kısmı ya leş balıklarla beslenirler yada çalı karidesleri ile beslenirler.