Çoğumuz ailecek ya da tek başımıza iken film izlemeyi severiz, izlediğimiz filmlerdeki hataları o esnada fark edemeyebiliriz. İzlediğimiz filmlerde hata bulmak için her sahneyi saniye saniye izlemek gerekmekte... İşte büyük yapımlarda bile meydana gelen çekim hataları ile karşınızdayız.

Video Editörü Ne İş Yapar?

Dijital ya da analog kayıt üzerindeki herhangi bir ham görüntüyü ses ve müzikle senkronize ederek videoları birleştirir. Hazırlanan videolar televizyonda, sinema filmlerinde, reklam filmlerinde ve online ortamlarda kullanılmaktadır. Avatar filminin büyük bir kısmının After Effect ile yapıldığını düşünürsek izlediklerimizin büyük bir kısmı aslında onların mutfağındançıktığı ortadadır.

Onlar yüksek kaliteli ekipmanlar kullanarak video parçaları, görüntü kalitesi üzerinde doğaçlamalar yaparak final sahnelerini oluşturur. Komut ve senaryo değişiklikleri ise karşılaşmaktan hiç hoşlanmadıkları bir durumdur. Aslına bakarsanız video editörünün küçük bir hatası büyük bir soruna yol açabilir. Video editörleri (canlı olan bu videolar hariç) haber kanalları için de görsel medyalar hazırlarlar. Son olarak video editörlerinin yıllık kazancı Avrupa’da yaklaşık olarak 40 000 ile 65 000 Dolar’dır.

Video Editörü Nasıl Olmalı?

Şimdi gelelim bir video editörü nasıl olmalı sorusunun cevabına. Video editörü öncelikle sosyal insanlardır. Bu sayede kreatif çalışmaları kolayca gerçekleştirebilirler. Aynı zamanda bir grafik tasarımcı kadar tasarım yapabilmelidirler. Adobe After Effects, Premiere, Photoshop, Illustrator gibi programları ileri seviyede kullanabilmeleri gerekmektedir. Yapacakları çalışma ile ham video ve görsel kullanarak, animasyon ve kinetik tipografi eşliğinde, dikkat çekici ve kolay anlaşılır videolar çıkarması beklenir.

Hazırlanan dijital içeriklere İngilizce metin üretebilmelidir. Kısa süre içinde statik veya animasyonlu infografik üretebilmelidir. Dijital gelişmeleri, sosyal medya trendlerini ve gündemi takip eden ve gelişmeler ışığında yeni türlerde içerik kurgulayabilmelidirler. Video editörleri genelde mola vermeden uzun saatler çalışarak projeyi tamamlarlar. Bundan dolayı esnek çalışma saatlerine uymaları beklenir. Kısacası yenilikçi ve yaratıcı fikirler ile video hazırlayabilen etkileyici efektler ile dikkat çekebilen yetenekli kişiler olmalıdırlar.