Kartondan yapılan teknenin su üstünde kalması izleyenleri hayret ettirdi.

Dünyanın En ilginç Gemileri

10 tane dev gemi taşıyabilen ya da batık şekilde yola devam edebilen gemi hiç gördünüz mü? İşte karşınızda dünyanın en ilginç gemiler...

Gemiler su üzerinde güvenli bir şekilde seyahat etmek için kullanılırken, Amerikan donanması tarafından 50 yıl önce geliştirilen gemi olan RV FLIP'in çok ilginç bir özelliği var.

Bu gemi bilimsel araştırmalar yapabilmesi amacıyla batması için tasarlandı.

RV FLIP (Ters Gemi) isimli bu gemi, 1962 yılında Amerikan Donanması Ofisi tarafından desteklenen ve Scripps Denizbilimi Enstitüsü'nün Marine Physical Laboratuarı tarafından geliştirilen ve işletilen okyanus gemisidir.

108 metre uzunluğundaki gemi kısmen batması ve 90 derece geriye doğru meyletmesi için yapıldı. Gemi batırıldığında sadece 17 metrelik arka bölümü suyun üstünde duruyor.

Gemi döndüğünde yüzme yeteneğinin çoğu, yüzey dalgalarının etkisinin altında derinlerdeki su tarafından sağlanıyor.

Gemi dalga yüksekliğini, akustik sinyalleri, su sıcaklığını, yoğunluğunu incelemek ve meteorolojik veri toplamak amacıyla geliştirildi.

Sesle ilgili cihazlarla parazit oluşturma riski nedeniyle, geminin motoru ve diğer itici güçleri bulunmuyor.

Bu nedenle açık denizlere römorkörler yardımıyla çekilerek götürülüyor ve sonra açık denizde serbestçe sürükleniyor ya da demir atıyor
711 ton ağırlığındaki gemi 11 bilimadamına ve 5 kişilik mürettabata ev sahipliği yapıyor. Bilim adamları açık denizde haftalarca bilimsel araştırma yapıyorlar.

Gemideki kamaralarda 2 kapı bulunuyor, kamaraların içindeki mobilyalar, yataklar, mutfak, hatta tuvalet bile 90 derece yön değiştirebiliyor.

Bu sayede gemi su yüzündeyken veya 90 derece yan dönmüş durumken insanlar hayatlarını normal bir şekilde sürdürebiliyorlar. Geminin tam olarak dönmesi ise 28 dakika sürüyor.

Denizaltı, petrol platformu, gaz rafinerisi veya denizde bozulmuş büyük savaş gemileri gibi devasa ağırlıkta kargolar nasıl taşınır? Eğer böyle kargolarınız varsa yarı batar (semi-submersible) gemilerinden başka bunları taşıyacak alternatifiniz yok demektir.

Bütün bu devasa nakliye gemilerini yapan firmanın adı Dockwise. Bir Hollanda şirketi.

Bu gemilerin diğer adı "flo/flo" (for float-on/float-off) olarak biliniyor.

Yarı batar adını ise, üzerlerine konacak yükün ağır olmasından ve vinç kullanma olasılığı bulunmadığından dolayı, taban kısmında bulunan tanklara su alarak güverte kısmı suyun altında kalacak şekilde battığı için almıştır.

Yük, batmış güvertenin üstüne yüzdürülerek getirilir ve geminin tanklarındaki su boşaltılır.

Hollanda bandıralı 173 metre uzunluğundaki "Transshelf" adlı gemi Rusya'ya ait iki adet denizaltıyı naklediyor.