Araba ile polislerden kaçmak artık hayal oluyor. Suçlular polislerden artık kaçarken durup tekrar düşünecekler. Yeni teknoloji ile donatılmış polis araçları takip ettikleri araçları kolaylıkla durdurabilecek ya da takip rotasında hazır bekleyen tuzaklar kaçakları durduracak.

Kaçan Araçları Durduran Sistem

ABD ve İngiltere'de polis kuvvetleri artık suçluları kovalama devrini bitirecek olan yeni bir teknoloji sistemi deniyor. Guardian gazetesinin haberine göre, yeni sistem sayesinde yüksek süratte seyreden otomobilleri durduran bir alet geliştirildi. Test aşamasında olan yeni sistem, radyo dalgaları gönderecek ve suçluların kullandığı otomobilin motor elektroniğini etkileyerek aracı durduracak. Kaliforniya Üniversitesi fizik profesörü David Giri tarafından geliştirilen sistem, ABD deniz piyadeleri ve Los Angeles polis teşkilatı tarafından da kullanılıyor. Euroem bilim konferansında yeni teknolojiyi anlatacak olan Giri, sistemin 50 metre içindeki araçları durduracağını belirtti. Radyo dalgaları göndererek, elektrik akımı meydana getiren ve aracın motorunu durduran yeni teknoloji, bilgisayar çipi ve elektronik donanıma sahip son 10 yıldır üretilmiş olan bütün araçlarda etkili olacak.

Öte yandan Polisin kullandığı teknoloji ile ilgili araştırmalar yapan kurumlar şimdiden bu fikir üzerinde çalışma başlattı.

İngiliz Polis Memurleri derneği başkanı başkomiser Jim Hammond, Avrupa’da bir konferansta yaptığı konuşmada, “Motorlu bir aracı uzaktan kumanda ile durdurabilmek için etkili bir alet elde etmek önceliklerimizden biridir” dedi.

Ancak İngiliz Sürücüler Vakfı müdür yardımcısı Bert Morries, “İnsanlar araçlarının kontrolünün Büyük Birader’e verilmesini istemiyor. Böyle bir şey önümüzdeki yıllarda kabul edilebilir ama buna adım adım yaklaşılması gerekir” dedi.

Araçları uzaktan durduran teknoloji kulağa bilim kurgu filmlerinde görülen bir teknoloji gibi gelse de bunu yapabilecek teknolojini altyapısı şu anda mevcut. Bu teknolojinin temel prensipleri hali hazırda kamyonların hızını saatte 80 km ile sınırlayan sistemler ve çalınan araçları hareketsiz kılan immobilizerlerde kullanılıyor.