Birbiri ile iç içe olan meyveleri ayırmak için yapılan makine büyük beğeni topladı.

Sebzeler ve Meyveler Nasıl Temizlenir

Belirli bazı sebze ve meyveler hariç birçoğunu anlatacağımız yöntemle güvenle temizleyebilirsiniz.

Yıkama kabının içine su, 1 su bardağı beyaz sirke ya da elma sirkesi ve 1 çay kaşığı karbonat koyun. Ardında yıkamak istediğiniz sebze ve meyveleri bu karışımın içinde 15-20 dk kadar bekletin. Sirke yoksa aynı işlemi limonla da yapabilirsiniz. Sirke ve limon asidik özelliğe sahip olduğu için gözle görünmeyen zararlı mikroorganizmaları ve tarım ilaçlarını temizler.

Özellikle yeşil yapraklı sebzeleri bu karışım içinde bekletmeden yememeye özen göstermelisiniz. Marul, ıspanak, roka ve tere gibi sebzeleri yıkama suyuna atmadan önce yapraklarını kökten ayırmayı unutmayın. Ayrıca bozulmuş ve çürümüş yaprakları temiz suya sokmadan önce mutlaka ayıklayın.

Elma, armut, şeftali gibi meyvelerde de sirke miktarını azaltarak sirkeli su yöntemini uygulayabilirsiniz. İyice durulayıp kurumasını beklediğiniz takdirde sirke kokusu kalmayacaktır. Elma satıcıları, elmaları cazip hale getirmek için mumlama yöntemi kullanırlar. Bu sebeple fazla parlayan elmaları satın almamanızı tavsiye ederiz.

Çilek temizliği zordur. Çileği sirkeli suda bekletmeyin. Yapacağınız şey tek tek yıkamadan önce 1-2 dk bol su içinde bekletmenizdir.
Soğan, taze soğan, pırasa temizliği için önce dış yaprağın 1 katını soyup atın. Ardından bol su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz.
Domates ve biber gibi sebzeleri de sebze fırçasıyla temizleyin ve sirkeli suda 5 dk. bekletin.

Havuç, turp, kereviz, patates gibi kök sebzeler evinize geldiğinde üzerlerinde hala toprak kalıntıları barındırır. Bunu en iyi temizleme yöntemi sebze fırçası ya da sebze temizleme eldiveni kullanmaktır. Akan su altında ya da bir kap su içinde sebzeleri fırçalayarak topraktan ve kirden arındırabilirsiniz.

Bunların dışında soğan, kivi, mısır gibi sebze ve meyveler dış etkenlere karşı kendiliğinden koruyucu bir yapıya sahiptir. Güvenle tüketebilirsiniz.

Sebze ve Meyve Temizliği İçin Yardımcı Alet ve Malzemeler

Sebze ve meyve temizliği sırasında işinizi kolaylaştıracak sebze ve meyve temizleme aletlerinden faydalanabilirsiniz. Bunlardan bazılarını sizlere tanıtmak isteriz. Bu aletleri satın almak isterseniz de yazımızın hemen altında bu temizlik aletlerini ve fiyatlarını bulabilirsiniz.

Sebze Temizleme Eldiveni: Özellikle kök sebzeleri temizleme işleminde topraktan arındırma sırasında ellerimiz zarar görmesin diye özel üretilen bir eldivendir sebze temizleme eldiveni. Temizleyeceğiniz bazı dikenli sebze ve meyvelerde de bu eldiveni kullanabilirsiniz.

Sebze Temizleme Sıvısı: ister ticari isterse de organik tarım ile yetişsin, her meyve ve sebze parafin, toprak, kir ve bir takım atıkları üzerlerinde barındırırlar. Özellikle de yapraklı yeşil sebzelerde daha çok kir, parafin ve toprak vardır. Bu kir ve atıkları sebze ve meyvelerin üzerinden temizlemek için geliştirilmiş 0 doğal sebze temizleme sıvıları üretilmiştir. Kolay durulanarak meyve ve sebzelerin üzerinde kalmaması ve doğal olmaları nedeniyle gıdalarında hijyen arayan birçok kişi bu temizleme sıvılarını kullanırlar.

Sebze Soyucular: Kalın kabuklu sebzeleri soymaya yarayan pratik mutfak aletleridir.