Hırsızlık yapmak için girdiği dükkanda içeride kameraları takip eden çalışanların durumu farketmesinden sonra hırsız neye uğradığını şaşırdı. Diğer odasından kameralar sayesinde ekmek teknelerini kontrol eden çalışanlar hırsızı görünce, bir anda içeri dalıp üzerine çullandılar. O anlarda güvenlik kamerası kayıttaydı.

Hırsızlara Karşı Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Hırsızlık vakalarının çoğu oldukça basit çözümler ve önlemlerle engellenebilir. Mesela kapıcınıza veya mahalledeki marketinize gazete ve ekmek dağıtımını durdurmalarını tembih edebilirsiniz. Böylelikle kapınızın önünde birikmiş gazeteler olmaz ve hırsızlar sizin tatilde olduğunuzu bilemez. Evdeki birkaç lambaya zaman ayarlaması yaptırarak belirli saatlerde yanmalarını sağlayabilirsiniz. Komşunuzdan posta kutunuzu her gün boşaltmasını rica edebilirsiniz.

Evinizin etrafından içeriye bakın. Pahalı elektronik eşyaların, tabloların yada bibloların pencerelerden görünmüyor olmasını sağlayın. Eğer yoldan geçen biri bunları kolaylıkla görebiliyorsa hırsızlar da görebilir demektir.

Tüm kapıları ve pencereleri kapatın ve hepsini ayrı ayrı kilitleyin. Kapıların arkasına ekstra sürgü taktırın.

Eğer bahçeye açılan camlarınız varsa sağlamlaştırın. Camların zorla açılmasını engellemek için onların arkasına da ekstra sürgü taktırın.

Sanki evdeymiş gibi görünün. Zaman ayarlı lambalar kullanın, televizyonunuzu belli bir saatte açıp kapatan zamanlayıcılar kulanın.


Arkanızdan uzaklarda olduğunuzu gösteren ipuçları bırakmayın. Komşunuza posta kutunuzu hep boş tutmasını rica edin. Gazete dağıtımını durdurun. Hatta komşunuza sizin garajı kullanabileceğini söyleyin. Böylelikle garajdaki araba evde hep birileri varmış havası yaracaktır.

Bazı perdeleri sanki evde birleri varmış gibi açık bırakın. Hepsini sıkı sıkı kaparsanız evde olmadığınız anlaşılacaktır.

Eğer pimapen pencere kullanıyorsanız, sanıldığının aksine bu tarz pencere ve balkon kapılarının hırsızlar tarafından çok kolaylıkla elimine edildiğini bilmenizde fayda var. Bunun için en azından bu tarz pencere ve kapılara özel olarak satılan kilitlerden taktırmayı ihmal etmeyin. Bu kilitler uygun maliyetleri ile büyük avantaj sağlarlar.