Gün geçmiyor ki ekranlarda komik bir olay daha yaşanmasın. Bu defa isminin açıklanmasını istemeyen ve gizli tanık olan bir vatandaşımızın, sunucunun hatası sonucunda gerçek ismi ifşa oldu. Kendisine Ayşe Hanım diye hitap edeceğiz diyerek açıklama yaptıktan kısa bir süre sonra gizli tanığa "Seda" diye hitap ederek gerçek adının ortaya çıkmasın a sebep olan sunucu komik anların yaşanmasına zemin hazırladı.

Nasıl Sunucu Olunur?

Televizyondan ya da radyodan yapılan yayınlarla pek çok insanın evine konuk olma düşüncesi, medya sektöründe çalışmak isteyenlerin ortak nedeni. Bu düşünceyle beraber medyanın hayatımızda daha aktif bir rol alması, teknolojinin ilerlemesi ve canlı yayınların artması; bu sektörde spiker ve sunucu olarak çalışanlara olan ihtiyacı da her geçen gün arttırmakta. Peki kimdir spiker ve sunucular? Ne iş yaparlar gelin bir göz atalım.

Spiker veya sunucu: radyoda, televizyonda, özel etkinliklerde, törenlerde, eğlence programlarında, açılış sempozyumlarında ve benzeri organizasyonlarda; yerine göre sunan, anons eden, yorumlayan ya da takdim eden kişilere denir. Özetle, spikerler sadece haber bültenlerini, tanıtım ve yorum metinlerini okumazlar. Onlar, radyo ve televizyonların düzenledikleri yarışma, magazin ve benzeri eğlence programlarını da sunucu olarak yönetirler.

Eğer siz de bu sektörde çalışmak istiyorsanız nasıl spiker olunacağını, spiker olmak için hangi özelliklere sahip olmanız gerektiğini genel hatlarıyla bilmenizde yarar var.

Eğitim ilk önceliğiniz olmalı. Üniversitelerin Radyo, televizyon program yapımcılığı bölümü olsa da Spiker-Sunuculuk üzerine spesifik bir bölüm yoktur. Bu mesleği televizyon ya da radyoda yapanlar genelde gazetecilik başta olmak üzere iletişim bölümleri, siyaset bilimi, medya analizi, spor akademisi gibi alanlarda eğitim almış ve çeşitli kurslara katılmış kişilerdir.
Eğitiminize ek olarak mesleki konularda gideceğiniz kursların kurum referanslarını ve eğitimi verecek olan eğitmenlerin mesleki deneyimini göz önünde bulundurmalısınız. Uygulamalı bir meslek olması nedeni ile eğitimcilerin kim olduğu son derece önem arz eder.
Spiker genel anlamı ile konuşmacı demek. Konuştuğu dili en iyi şekilde konuşan; kendini ve sunduğu haberi en iyi şekilde ifade edebilen kişilerin ünvanıdır. Diksiyon ve beden dili spikerlerin ifadelerinde dikkatin yöneldiği özelliklerdir. Bu nedenle hangi bölümden mezun olursanız olun düzgün konuşabilmeniz gerekir. Sizi izleyenlerin veya dinleyenlerin söylediğiniz her kelimeyi kolaylıkla anlıyor olması başarılı bir spiker olmanızın kesin koşuludur.