Farklı deneylerde farklı şeyleri kullanmanın sınırı yok

Bulaşık yıkarken neden deterjan kullanırsınız ? Eminim bu soruyla daha önce karşılaştınız. Bulaşıklar temizlensin diye kullanıyorum cevabını verdiniz. Bu soruya daha kalıcı ve daha eğlenceli şekilde cevap vermek ister misiniz ? Bunun için yapacağınız deney aslında çok kolay. Size bir tabak, süt, gıda boyaları, deterjan ve bir kulak çubuğu gerekiyor.

Tabağa bir miktar süt dökün ve içine çeşitli renkte gıda boyaları damlatın. Gıda boyaları damlatıldığında tabaktaki sütü hareket ettirmemeye dikkat edin. Daha sonra bir adet kulak çubuğunu deterjana daldırıp deterjanlı ucu tabağın tam ortasına değdirin ve hareket ettirmeden oluşan renk cümbüşünü gözlemleyin.

Bu deneyde olan olayı açıklamak için sütün içinde yağ parçacıkları bulunduğunu söylemeniz yeterli olacak. Gıda boyaları, yağ parçacıklarının üzerine geliyorlar. Deterjan da gidip yağ parçacıklarını patlatıyor. Böylece üzerinde bulunduğu yağ parçacığı patlayan gıda boyası hemen kendine başka bir yağ parçacığı buluyor. Ancak bunu o kadar hızlı yapıyor ki; biz tabağa baktığımızda sanki renkler dans ediyor gibi görüyoruz. Tıpkı bulaşıkları yıkarken deterjan kullanıp yağları temizlememiz gibi.

Sütün Önemi

Kilo dengeleyici ve hastalıklardan koruyucu özellikleri olan süt için şunlar söylenebilir: ‘‘Enerji sistemine yaptığı katkılar sayesinde süt kilo dengesinin korunmasında etkili olur. Vücudun tüm hücrelerinde enerji üretimine yardımcı olan riboflavinden zengin olan süt, besinlerin biyoyararlılığını artırır.

2 Su bardağı süt, yetişkin bir bireyin riboflavinin gereksiniminin %70’ini karşılar. Süt aynı zamanda vücudun sıvı gereksiniminin karşılanmasında da iyi bir alternatiftir. Kan basıncının düzenlenmesinde ve vücudun sıvı dengesinin sağlanmasında önemli rol üstlenen potasyumun %33’ünü, kalsiyumun ise %70’ini sağlayan sütün, günde iki bardak kadar içilmesi vücut sağlığının korunması açısından önem taşır.

Süt, yeterli ve dengeli beslenmek için gerekli olan besin öğelerinin pek çoğunu içerir. Osteoporozun önlenmesinde etkili olan süt, aynı zamanda sindirim sistemini ve tansiyonu düzenleyici, kronik hastalıklara karşı koruyucu özelliklere sahiptir. Her gün içilen yeterli miktarda “light süt” kilonun da kontrol altında tutulmasına katkıda bulunur.