Tenis tarihinde karşılaşılan birbirinden ilginç ve komik anlar

Bir top oyunudur. İki veya 4 kişi arasında, belli ölçülerle çizilmiş ve ortasında bir ağ gerili olan alanda, kauçuk topla oynanır.
Oyuncular topa raket denen araçlarla vurur. Alan, kort diye anılır. Tenis kortları açık veya kapalı yerde, toprak, beton veya çimen zeminli olabilir. Alanın uzunluğu 23,80 metredir. Ortadan ağla ikiye bölünmüştür. Yüksekliği 91,5 sm.'dir. Birer kişi oynanan maçlarda genişlik 8,23 metre, İkişer kişiyle oynanan maçlarda 10,97 metredir. Topun üstü çuha kaplı, ağırlığı 57 gr.'dır.
Oyun servis atışı ile başlar. İlk atıştan sonra topa havadan vurulabilir. Topu karşı alanın İçine çarptıramayan veya alanın dışına atan, bir sayı kaydeder. Oyun «set» denilen devrelere ayrılmıştır. Her sette oyuncular yer değiştirir. Tenis İlk defa olarak 1874'te İngiltere'de oynanmıştır. 1877'de yine İngiltere'de, başkent Londra'da bugün de dünyanın en ünlü turnuvası olan ilk Wimbledon karşılaşmaları yapılmıştır. Milletlerarası takımlar arasında oynanan Davis Kupası tenis maçları da ilk defa 1900 yılında yapılmıştır.

Türkiye'de tenis ilk defa İngilizler tarafından 1900 yılında oynanmıştır. İlk Türkiye Tenis Birinciliği 1926 yılında yapılmıştır. 1931'de ilk defa yurt dışına çıkan tenisçilerimiz Balkan Şampiyonası'na katılmışlardır. Her yaşta insan tarafından amatör ve profesyonel olarak oynanan popüler bir oyun olan tenisin oyun kuralları 1913’te kurulan Milletlerarası Çim Tenis Federasyonu tarafından tespit edildi. Tenis kortunun uzunluğu 23,77 m, eni 8,2 m’dir. Dört kişinin oynadığı kortlar biraz daha geniştir.
Kortun tam ortasında 0,91 m yükseklikte bir ağ orta çizgiden her iki tarafa 6,4 m uzaklıkta servis çizgileri bulunur. Çift kişiyle oynanan kortlarda bir de kortun boyuna olan diğer bir çizgi vardır. Kortun yüzeyi çimen, beton, tahta gibi maddelerle kaplı olabilir. Oyunda kullanılan top, çapı 6,35 cm ve sarı veya beyaz bir bezle kaplı bir küredir. Top 254 cm’den bırakıldığında 134,62-147,32 cm zıplayacak şekilde şişirilir. ABD’de daha çok zıplayan basınçlı toplar da kullanılır.
Topa vurmaya yarayan raket tahta, demir, alüminyum veya plastikten yapılıp, ağırlığı 368,5-425 gram olmakla birlikte, ağırlık ve büyüklük hususunda herhangi bir tahdit yoktur. Boyu 71 cm olan raketin bir sapı bir de naylon tellerle örtülü oval topa vurma kısmı vardır.