Amatörce, hobi olarak toprak altında hazine arayan adam komşusunun arazisinde bulduğu bin parça altın sayesinde zengin oldu. Bir başka amatör hazine avcısı ise "Viking Hazinesi" diye isimlendirilen 2 milyon dolarlık ödüle ulaştı.

2 Milyon Paund Kazandı

İngiltere’de bulunan en zengin Viking eserleri koleksiyonunu keşfeden İngiliz metal dedektörü Derek McLennan, ödül olarak şaşırtıcı bir şekilde 2 milyon Euro (2.6 milyon ABD Doları) alacak. Verilen miktar hediye olmak üzere miktar, keşfedilenlerin piyasa değerini yansıtacak şekilde ayarlanmış.

Amatör Hazine Avcısının Keşfine 2 Milyon Pound Verilecek

Derek McLennan, 2014 yılında Dumfries ve Galloway’da, (İskoçya’nın 32 üniter meclis alanından birinde) 10. yüzyıla ait bir depo, içerisinde gümüş bilezikler ve broşların, altın yüzük, kuş şeklinde altın bir iğnenin, süslenmiş Hristiyan haçının ve içi eserlerle dolu bir Karolinji gemisinin yer aldığı akıl almaz derece bir değerli hazine keşfetti.

McLennan keşfettiği eşsiz buluntuları yetkililere bildirmiş ve şimdi, bildirdikten 3 yıl sonra, the Queen’sand Lord Treasurer’s Remembrancer (sahibi olmayan eşyaları ve mülkleri yöneten organ), muazzam miktarda McLennan’a hediye bir miktar teklif ettikten sonra, deponun içerisindeki yüzlerce eşsiz eşyanın İskoçya Ulusal Müzeleri (NMS) ile halka açık gösterilmesi konusunda uzlaşılması gerektiğine karar verdi.

SÜMER HÜKÜMDARLARININ KRALİYET MEZARLARI VE HAZİNELERİ

DEDEKTÖRLE YAPILAN TARAMALARDA VİKİNG HAZİNESİ AÇIĞA ÇIKARILDI

Ödüllerin arazi sahibiyle paylaşıldığı Birleşik Krallığın geri kalanının aksine, İskoçya’da keşifler üzerinde işleyen kurallara göre ödül sadece keşfi yapan kişiye veriliyor ve şimdi ise Ulusal İskoçya Müzelerinin fonlarını artırmak için altı ayı var. Glasgow Üniversitesi Sanat ve Safap koltuğunun fahri profesör araştırma görevlisi Dr. Evelyn Silber The Guardian’a, panelin, içerisinde dekoratif cam boncuklar, gümüş bilezikler ve broşlar, altın sarısı küpeler, altın yüzük, kuş şeklinde bir altın iğne ve bilinen üç örnekten biri olarak kabul edilen süslü bir gemi bulunan bu muhteşem kalıntıları kendilerine bildirdiği için kaşife minnet duyduğunu, bulunanların artık korunacağını ve İskoçyalıların ve dünyanın gözleri önüne serileceğini söyledi.