Sosyal medya üzerinde yangın söndürme tüpünün incelendiği video büyük merak uyandırdı.

Yangın Söndürme Cihazlarının Çeşitleri ve Hangi Yangınlarda Hangi Çeşit Kullanılır?

a)Kuru kimyevi tozlu:Çok maksatlı söndürme tozlarıdır. ABC (katı-sıvı-gaz) tipi yangınlarda etkilidir. ABC tozlarının kimyasal yapıları AMOMYUM-FOSFAT esaslıdır. Esası yanmanın oksijen ile irtibatını kesmektir.

Kirletici özelliği ile elektronik cihazlar, hassas motor cihazları gibi malzemelerde dikkatli davranmak gerekir.

Püskürtme mesafeleri ortlama 4 m dir. Mandala sürekli basılırsa 12 saniyede tüp içerisindeki tozu tamamen tahliye edecektir.

b)Karbondioksitli:Karbondioksit renksiz kokusuz bir gazdır. Karbondiksit pratik olarak yalnız BOĞMA etkisi gösterir. Havadan 1,5 kat daha ağıdır. Zemine iyi sirayet ederek oksijen ile irtibatını keser. Kısmen soğutma etkisi vardır.

Karbondiksit en temiz söndürme maddesidir. Geride kirli artık bırakmaz. B ve C tipi yangınlarda etkilidir.

c)Holojenli (Halon Bikarbonat):Halon gazlar Flor, Klor, Brom, İyot Etan ve Metandan oluşur. En çok kullanılanı Brom ve Flor dur. Ani söndürme etkisi vardır. Çok az arttık bırakır. Elektronik cihazlar, hassas motor cihazları gibi malzemelerde kullanılması idealdir. Tüpten çıktıktan sonra hemen sis oluşturmaz, görüş açısını daraltmaz. Ozon tabakasına zararlıdır.

d)Köpüklü:A va B tipi yangınlarda kullanılabilir. İçinde sentetik türde AFFF tipi köpük konsantresi ve yeterli su bulunmakta olup karışım AZOT GAZI ile basınçlandırılmıştır.

e)Kuru Metal Toz:Lityum, Sodyum, Potasyum, Alüminyum ve Magnezyum gibi yanabilen hafif ve aktif metaller ile radyoaktif maddeler gibi metaller yangını.