Futbol oyun kurallarında rakibe yapılan sert müdahaleler cezalandırılır. Fakat bazı anlar oluyor ki oyuncu rakip oyuncuyu oyundan attırabilmek adına türlü türlü numaralara girebilmekte. Maç esnasında rakiple girdiği ikili mücadelede topu kaptıracağını anlayıp kendini yere adeta sert bir müdahale gelmiş gibi atan futbolcudan tutun hakemi yanıltmak adına rakiple tartıştığı esnada sert bir darbe almış gibi yere atan futbolcu veya teknik adam mevcut.

Futbol Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Futbol kuralları, IFAB adı verilen Uluslararası Futbol Birliği Kurulu ve FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği) tarafından belirlenmektedir. Futbol oyunu temel olarak, 11’er kişiden oluşan 2 takımın, 1’i orta, 2’si yardımcı 3 hakemin bazı kurallarla yönettiği, 90 dakika boyunca birbirlerinin kalesine gol atmaya çalışmasından ibarettir. Takımlar, sınırları belirli ölçülerle çizilmiş oyun alanı içerisinde, üç direkten oluşan, boyu 2.44 metre, eni ise 7.32 metre olan kalenin içine topu ayakla atmaya çalışırlar. En fazla gol atan takım maçı kazanır. Gol olmaması ya da eşit sayıda gol atılması halinde her iki takım da 1’er puan alır. Galibiyete 3 puan verilirken, mağlup takım puan alamaz. Bu spor, yüzyılı aşkın bir süredir, bu kurallarla oynanmaktadır.

Temel Futbol Kuralları

Ana hatlarıyla bu oyun, oyun alanı, oyuncular, hakemler ve toptan oluşmaktadır. Günümüze kadar geldikçe, ortaya çıkan sorunlar ve ihtiyaçlardan ötürü, futbol kuralları yenilenmiş ve oyunu hızlandırıp, güzelleştirip aynı zamanda daha seyredilebilir bir hale dönüştürülmüştür. İşte futbolun temel kaideleri :

futbol-oyun-alaniOyun Alanı : Maçın oynandığı yer, dikdörtgen şeklindedir. Eni en az 45, en fazla 90 metredir. Boyu ise en az 90, en fazla 120 metre ile sınırlandırılır. Uluslararası müsabakalarda bu oranlar ende 64 – 75 metre, boyda ise 100 – 110 metredir.

Top : Yuvarlak biçimde olan bu oyun aracı, ortalama 410 – 450 gram ağırlığında olup çevresi de 68 – 70 santimetre arasında olmalıdır.

Oyuncuların Sayısı : Her iki takımdan da oyun alanı içinde 11’er futbolcu bulunur. Maçın başlayabilmesi ya da devam edebilmesi için bir takımın saha içinde 7 kişiden az olmaması gerekir. Yedek kulübesinde en fazla 7 oyuncu bulundurulup, oyun süresi içinde bir takım en fazla 3 kez oyuncu değiştirebilir.

Oyuncuların Giysileri : Her iki takım futbolcuları birbirinden farklı renklerde forma giymek zorundadır. Bir takımın tüm oyuncuları ise kaleci hariç, tek tip forma giymelidir. Genel anlamda giysiler, kısa kollu ya da uzun kollu forma, şort, uzun çorap, tekmelik ve futbol ayakkabısından oluşur.